Garmin Fenix 5 Plus - Köp eller titta åt ett annat håll..?

”Villhöver” den för vandring, hojkörning utanför asfaltsvägar & paddling, men är den värd alla pengarna, för är 7500kr mycket stål..?

151627d0004d7166c2b31763cb22b31e.jpg
 
Köp!

Har en Fenix3, ruskigt nöjd efter 2år. Använder den jämt, löpning, vandring, enduro. Riktigt bra app till telefonen med bra menysystem. Mätning av pulsen på handleden funkar sådär när man blir svettig så jag kör med pulsband. Vid normal användning räcker batteriet 1v. Vid långa dagsetapper och man kör med gps hela tiden så räcker den drygt en dag. Bedömer att 5 är minst lika bra.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips