Garmin Dakota 20 eller Oregon 300?

Hej,
Tänkte köpa en handhållen GPS till min far i present. Han kommer att använda den främst till allmänt friluftsliv i skogen för att navigera och geocaching.
Har kollat mest på Garmin Dakota 20 eller Oregon 300. Då de ligger på ungefär samma prislapp och verkar hyfsade. Vilken av dom skulle ni föredra? Eller har ni någon helt annan som ni tycker är bättre runt 3000 kr?
Är den kartan som ingår värdelös för t.ex. geocaching eller måste man ha topografisk?
Hoppas ni har lite tips.

Tack på förhand.
 
Tja

Gravensteiner eller Ingmarie!
Nä kan inte ge något direkt råd
Båda är bra och smidiga
Jag har själv en dakota 20 som jag är nöjd med mest då den är liten och smidig.
Visst skärme är liten men jag vill ha det så.
Vill man ha större skärm är oregon ett bra val
Så kolla vad han vill använda dentill och köp därefter
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Hej

Men du är nöjd med din dakota iaf? Ingen problem med dålig täckning eller något sånt. Verkar som du paddlar mest iof men om man är i skogen. Har hört att vissa GPSer har dålig kontakt med satelliterna i tät skog.
 
Tja olika användning

Har använt min till det mesta allt från cityvandring till att krypa efter vildsvin i grantätning.
Eller på skridskoturen och med kdens och pulsmätare på cykeln.
Har inte märkt några problem med tappade gps signaler eller andra problem.
Har cityguide och friluftskartan V2 och dessa känna mycket bra.
Gillar det lilla formatet och vill man ha enliten gps får man försaka skärmen.
Så tycker man skärme duger är gps:en perfekt och lagom stor att alltid ha med!
Dessutom många bra tillbehör som hållare, kadensoch pulsmätare
 
Hej

Här kan du jämföra Dakota 20 och Oregon serier (egentligen 400t men kan relateras till 300).

Batteriförbrukning på Dakotan är ju längre och lämpar sig därför bättre för längre vandring.
Oregon kanske är bättre att ha till present...enklare att läsa skärmen för kartan är lite större

http://www.gpsinformation.org/penrod/dakota/dakota.html

http://gpsinformation.info/penrod/oregon/oregon.html

http://forums.groundspeak.com/GC/index.php?showtopic=229231

kolla även ytube

hoppas det hjälper
 
Har Oregon 300 som tjänste-GPS och den fungerar alldeles utmärkt. Relativt robust och enkel att handa. Kartan som var med är inte mkt att hurra för. Vi kör friluftskartan pro i denna och det duger bra för våra ändamål.
 
Oregon 300 skall du inte köpa om du inte får ett väldigt bra pris på den då det är en utgående modell. Modellen som ersätter Oregon 300 heter Oregon 450 och den har plats för fler geocacher, en treaxlad kompass som är väsentligt bättre än den i Oregon 300 samt en display som är något lättare att läsa i (starkt) dagsljus.

Enligt prisjakt.nu kostar Oregon 450 ca 3800 kr i svenska nätbutiker och Dakota 20 drygt 3000 kr.
Oregon 300 skall vara väsentligt billigare än Oregon 450 för att motivera köp.

Både Oregon 450/300 och Dakota 20 är bra GPS:er.
I stort sett alla moderna handhållna GPS:er har högkänsliga mottagare och fungerar bra även i tät skog, så även Oregon och Dakota.

Örjan
 
Är det nån mer som har erfarenhet av Dakota 20, eller någon som vill dela med sig ytterligare?
Jag är mest orolig för att skärmen inte är tillräckligt ljusstark och svår att betrakta. I övrigt verkar den vara kanon.
 
Dakota

Visst det är ingen widescreen men jag upplever den som klart tillräcklig men det är för mina behov, vandring skridskor och jakt.
Men visst skulle man vilja ha en störra skärm men man får offra något för det lilla formatet.
Kläm och känn det är det bästa rås jag kan ge!!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips