Går det att vada Låvdakjåhkå?

Hej!
Jag har stött på ett frågetecken inför sommarens vandring som jag tänkte att någon räv här kanske skulle kunna svara på!?
Vi har tänkt oss att gå en vända så vi hamnar vid Alggajavvre och därifrån gå norrut och så småningom via Sierggavagge komma fram till Ahkka, och ha nån dag där för topptur! Från Alggajavvre har vi tänkt att hå norrut och inte vika av ner i Nasasvagge utan fortsätta norrut och det är där vår jokk ligger, Låvdakjåhkå. Den slingrar sig serpentin likt fram mellan Låvdakjavrasj ner mot Guohpervagge och det vi undrar är om det går att vada någonstans på denna sträcka? Den ser ganska bred ut men om den inte är särskilt djup eller strid kanske det går? Någon som varit där och vet?
Tror jag lyckats infoga en bild som visar var jag menar!
Tack på förhand / Isak
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    66.2 KB · Visningar: 729

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Det vanliga (och kanske tråkiga) svaret är att planera för det värsta men hoppas på det bästa. D.v.s. se till att planera in i tidsberäkningen att ni behöver gå runt (Násasvágge) men gå ändå fram och kolla. Har ni tur så går det. Återkom gärna här i tråden och berätta hur det gick. Lycka till!
 
Okej tack för svaren. Var väl lite som jag befarade vi får gå Nasas, har vandrat där tidigare och tänkte det vore roligt att se något nytt. Men vi får väl gå förbi Låvdakjåhkå från andra hållet och kika!
 
Om ni nu gärna vill gå på västra sidan av Njahke så finns det väl egentligen ingenting som hindrar att ni gör så. Det som ni får vara beredda på är att ni behöver traska uppströms när ni kommer fram till Låvdakjåhkå. Om inte vattenståndet är högt borde det nog inte bli längre än till tummen i alla fall.
 
En liten bäck kan bli svårvadad vid en regnskur. En tur i lapplandsfjällen en sommar, slog upp tältet måndag em tvättade mig i bäcken intill, vattnet nådde till fotknölarna. Började regna så jag lagade maten i absiden och hoppades att det skulle sluta regna! regnet tilltog. Somnade så småningom och vaknade på tisdag morron, fortfarande regn. Ingen möjlighet att ta mig över bäcken som var enda reträttvägen. Låg kvar i tältet hela tisdag! Onsdag morran bara duggade det lätt när jag vaknade och i bäcken hade vattnet sjunkit. Packade ihop och gick mot bilen. Många bäckar på fjället som inte funnits på måndag. Förutsättningarna kan ändras mycket snabbt på fjället!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips