Gädda på fluga! Tafsproblem..

Nu är våren äntligen här och gäddorna simmar upp i "min" lilla å till sjön för att leka! Startar alltid upp säsongen med gädda efter fluga vilket är fantastiskt kul! Jag brukar använda mig av flytlina och en laxkrok med lite flash på. Brukar även ta bort hullingen och försöka vara snabb i mothugget så att det blir lättare att återutsätta fisken. Har vissa problem med att få en bra tafs däremot.. någon som har tips!

Hälsningar Mats http://www.fiskedagbok.se
 
Kan starkt rekommendera Drennan softwire. Ta ca 25 cm wire, tvinna den i båda ändar så det blir öglor (för lättare fästning till lina och en fjäderring i den ena till vilken flugan kan kopplas), alternativt fäst den direkt i en fluga och en ögla i andra änden. Den är rätt dyr dock så man vill gärna kunna använda samma tafs till fler flugor. Efter tvinningen, lindar jag den hårt med kevlartråd och sen ett tunt lager med snabblim.
 
Jag har precis påbörjat min karriär som gäddflugfiskare, och tipsades om att använda ProLeader som tafs sista biten . Före den sitter en valig taperad nylontafs, den började på 1,5 m men har kortats ytterligare ett par decimeter. De är ihopsatta med en kirurgknut. 70 pix för 3 m är inte gratis, men ihop med "Not a knot" så slipper man kapa den hela tiden. (Och tur är väl det, den går knappt att få av...) Dessutom blir flugbytena smidiga.

Funkar bra för mig. Man får dock vara taktisk när man vill sträcka den, om man drar den mellan fingrarna så blir den som ett krullat paketsnöre. Den går att få rak om man helt enkelt sträcker den på samma sätt som man sträcker en fluglina med minne.

Attans vad skoj det är med gädda på fluga!
 
Drennan pikewire... är helt ok, men den brukar vara ganska "lockig" efter ett hugg eller två.

Proleader... bättre än pikewire (iallafall enligt mig). skall gå att räta ut efter ett hugg... men jag vet inte riktigt om jag tycker att det funkar.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
alven; sa:
Attans vad skoj det är med gädda på fluga!

Gädda på fluga? Har du fått något mer än ett vasstrå som bäst på dina gäddflugor? :)

Jag tror också att det skulle vara kul om man kunde få en fisk på fluga någon gång...
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.