Gå i från skåne till stockholm

Det skulle vara kul att någon sommar gå i från Skåne och till Stckholm ev längre. vem skulle vilja vara med på något sådant
 
Ursäkta frågan men om du är i skåne som har nästan allt utom fjäll, varför vill du då gå till stockholm?
Såvitt jag vet finns inte heller där några fjäll.
 
Du skulle få puscha rätt hårt för att hinna det på en månad. (Men du skrev ju _minst_ en månad). Jag skulle budgetera tre månader, men det lär behövas en karta för att räkna mer exakt.

Funderar du på att gå på vägar, längs leder eller någon specialsträcka? Jag vet att man kan gå hela altet via leder. Skåneleden, Blekingeleden ... Sörmlandsleden, från Trelleborg till där tunnelbanan börjar.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Nja du har pessemister på tråden ser jag. Vägledes är det ca 65 mil, adderara 15% och du kommer upp i knappt 75 mil, om du går 5 mil om dan är det 15 marschdagar, du kommer att behöva vilodagar så 20 dagar är fullt möjligt. Bekvämt för proviantering och restaurangbesök med tätt mellan byar och städer men mördande tråkigt att gå i. Man kan i stort följa sillaspåret eller oxtrampet upp till Östergötland sen bör du vända NV ut.
Förutsättningar är lätt packning och god motivering. Räkna med strumpslitage och tänk på badhusens möjligheter när du passerat Malmö.
//J
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips