Fulufjället- stugorna vid Rösjön?

Hej!
Jag och familjen (två vuxna, en 2,5-åring och en 6-månaders) tänkte dra till Fulufjället nästa vecka. Vi kommer åka bil till Naturrum och sedan gå kortare sträckor och sova i tält.
Problemet är att det verkar bli en del regn nästa vecka, så jag undrar om någon här har koll på stugan/stugorna vid Rösjöarna? Tycker det är svårt att få bra info på deras hemsida.

Kan man bara dyka upp eller måste man boka innan?

Vi tänkte i så fall sova där en natt eller så och tälta vid bra väder.

Tacksam för svar!
 
Tack! Där står det bara att stugorna är bokningsbara, inte om man måste boka eller om det går bra att bara dyka upp. Vi vill vara så fria som möjligt och vet inte ens vilken dag vi kommer till fjället.

Jaja, vi får väl ringa och fråga, tack för länken!
 
Tack! Det ska bli riktigt spännande att tälta med små barn :) Får hålla tummarna att det inte regnar hela veckan bara..
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.