Friluftiga presenttips till barn?

Jag skulle gärna vilja ha lite tips på bra presenter av lite friluftskaraktär till småbarn som dyker upp lite här och där. Speciellt till min ganska färska systersdotter, hennes föräldrar är av det lite bekvämare slaget och jag ser det som min uppgift att ge henne en bra riktning i livet :)

Jag sökte bland gamla trådar men hittade inget sedan -04 om detta. Med alla föräldrar som verkar vara här inne finns säkert massor av bra tips, eller hur? Både små roliga och större förslag vore roligt att få.

En idé jag hade var ett ullfrotte-ställ? Även om det minsta är ännu ganska stort så vet jag att de går att ha under ganska lång tid, eftersom de är så stretchiga. En annan idé mer på skoj är en liten ryggsäck som hon kan ha när hon blir några år.

Vad är era bästa fiffiga tips? Något smart att ha när man är ute för matstunder och raster?

Anneli
 
En egen liten termos för oboy och en sittvärmare måste alla barn ha! Det borde vara lag på det.
visselpipan får man absolut inte glömma, lag på det med!
 
Senast ändrad:

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag har gett både flytväst och sovsäck till bekantas barn, och det har varit mycket uppskattat. Små söta babykläder brukar de ju få av så många andra... Egen fiskeutrustning är också uppskattat när de blir lite större, men det kanske kräver ett medföljande löfte att man själv tar på sig att ta med barnen ut på fisketur om nu inte föräldrarna är lagda åt det hållet.
 
Toppen! Pannlampa tycker jag var en bra grej. Flytväst vore också bra om vi inte hade barn-västar som "tillhör" båten.
Det ska bli kul att plocka ihop lite smågrejer, och ha något på lager!
 
Kom på en sak till som kunde passa systerdottern - Kanske typ "Familjens utflyktsbok" för att få igång de bekväma föräldrarna ;) , i kombination med någon liten pryl? Någon erfarenhet av den eller andra sådana böcker?

En pluppbok är kanske given också?
 
Erfarenhet av böcker överlag är att det huvudsakligen beror på om de verkligen blir lästa eller inte. En bok må vara aldrig så bra - det spelar liten roll om den ändå bara hamnar i bokhyllan utan att den glade ägaren någonsin öppnar den... Men du känner väl dina vänner, så att du vet vad som kan tänkas gå hem och inte.
 
Ullfrotté

Vår dotter har en overall i ullfrotté. Den är underbar.
Hon har haft den sen hon var ett halvår (då var den riktigt stor). Nu är hon 16 månader, så det är ett plagg som funkar längre än de flesta i den åldern. Den används så fort det blir lite svalt. På sommaren har hon haft bara den under gallonstället på lite kallare dagar. På vintern är den given som första lager under overallen (eventuellt med fler lager imellan).

Jag skulle själv vilja ha en sån overall!

/OJ
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips