Från tunneltält till kupoltält?

På Addnatures hemsida finns tältet som kallas superlight.

https://www.addnature.com/helsport-reinsfjell-superlight-3-tent-blue-577805.html

Tack Mattias det gick att hitta hos Helsport också http://www.helsport.no/reinsfjell-superlight 2,35 kg för ett självstagande tremannatält är imponerande. Lite lägre och mindre absider än Exped Orion Extreme 3 men klart lättare.

Thure

Så lite så. :)
Det finns på XXL också för några hundringar mindre. Just nu har Outdoorexperten rea på tält (30%) så ett Exped Orion Extrem III kostar strax under 6000:-. Runt 2000:- billigare, mer smarta tillbehör mm, men ett kilo tyngre. Hm, ständigt dessa val.
 
Beställde precis ett Exped Orion Extreme III. Lyckades hitta ett i terracotta-färg och på rea också. Gav 6300:- för det, så nu är det bara att vänta på leverans. Ska bli riktigt spännande att prova detta.
Tack alla som skrivit.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Såg att det finns ett Hilleberg Stalon GT till salu på Utsidans prylmarknad just nu. Kanske något som passar dina krav?
 
Återkom gärna med dina upplevelser av tältet!

Det kan jag absolut göra.

Har fått hem det och bara hunnit sätta upp det en gång för att se så att allt var ok och få ett första intryck.

PLUS
* Terracotta-färgen är snygg och ger med det gula innertältet att behagligt ljus. Fördelen med dessa färger är bl. a att det känns "ljust och glatt" även om det är skitväder ute samt också en säkerhetsfråga (för mig) om något skulle gå snett på fjället, dvs man syns.
* Enkelt att slå upp (om man gör rätt :) ) med tanke på första gången och att allt är lite tight i början (bågkanalerna).
* Enkelt att spänna och få ytterduken ordentligt sträckt.
* Många extra fästpunkter för ytterligare stormlinor. Hjälper också till att få yttertältet en bra bit från innertältet vilket borgar för bra cirkulation mm.
* Gillar de smarta fästanordningarna för tältöppningarna till inner-/yttertält. Överlag så känns allt väldigt genomtänkt och praktiskt.
* Går att variera, på genomtänkta sätt, hur mycket man vill ha "ytterdörren" öppen.
* Smarta ventilations-detaljer. Återstår att se hur de fungerar i praktiken.
* Innertältet (ja hela tältet) upplevs väldigt luftigt och rymligt och känns större inuti än vad det ser ut utanpå.
* Bra justerbart nät i taket för förvaring av småprylar, strumpor eller dylikt.
* Bra utrymme i absiderna.
* Sitthöjden i mitten av tältet (130cm). Det är ju också dit man kommer med huvudet när man sätter sig upp från sovsäcken, så gott om utrymme att röra sig på och byta om i utan att behöva oroa sig för att slå i tältduken.
* Lyxigt stort för två (även plus litet barn/hund) och lagom för tre vuxna.

MINUS
* Kanske vikten då? 3,5kg inkl. allt. Tältdukar = 2,5 kg och tältstänger/-pinnar mm 1 kg. Just stänger och pinnar går kanske att banta något med alternativa sådana. Men utslaget på tre vuxna så känns vikten helt ok. Även för två kan känslan vara värd det där extra kanske?
* Ligglängden innertält anges till 2,2m. Stämmer säkert men sidorna lutar ju upp mot mitten vilket krymper ligglängden en del 1-2 dm upp. Jag är 190cm och om jag sträcker ut mig så tog tårna i innerväven och även min då, något fluffiga frisyr :) . Blir väl lite tightare förstås på liggunderlag och i sovsäck, men med tanke på att ytterväven är så "långt" ifrån innerväven är jag inte orolig, men det återstår att se.

Nästa fredag åker vi till Norge eller kanske Sverige för 5 dagars vandring, Vädret får avgöra vart vi hamnar, men Jotunheimen är väl målet. Är ju så vackert där. Vi är två vuxna och en mellanstor hund så det ger säkert en bra möjlighet att lära känna tältet lite bättre. Återkommer med vårt första praktiska intryck efter det.
 
På Addnatures hemsida finns tältet som kallas superlight.

https://www.addnature.com/helsport-reinsfjell-superlight-3-tent-blue-577805.html

Tack Mattias det gick att hitta hos Helsport också http://www.helsport.no/reinsfjell-superlight 2,35 kg för ett självstagande tremannatält är imponerande. Lite lägre och mindre absider än Exped Orion Extreme 3 men klart lättare.

Thure

Jo 2,35 kg är litet för 3p, men så är kvaliten där efter också i SL-serien. Extremt tunn duk och golvet i snarlika tunna duk.

Skulle satsa på ett med högre kvalitet till lägre pris. Ett där inte hunden klor garanterat förpassar tältet till närmsta återvinningsstation.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips