• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Forspaddlingskurs steg 1, sugen?

Jag och en kompis ska upp och gå en steg 1 forspaddlingskurs i Åre den 4,5,6 aug. Nu är det såhär att de kör bara kursen om det är 3 eller fler deltagare och därför undrar jag om det finns fler som är sugna på att köra?!
Instruktör är Jon Larsson och han är grym. Jag har gått en forspaddlingskurs med honom tidigare och det var helt tok-roligt. Min kompis har inte paddlat fors innan men har kört en hel del havskajak så vi är inte helt nybörjare i kajaken.

Jag kan lova att det är en upplevelse!
//Anders
http://www.bursjoo.se
 
Ok, intresset verkar ju tyvärr vara lite begränsat :/. Jag lovar vi bits inte :).

Hursom... om det inte skulle bli något i Åre, är det någon som har tips på forspaddlingskurser i Norge?

//anders
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
ascoolt:)

men...jag har aldrig satt min fot i en vanlig kajak ens...hehe...och jobbar då...men måste bara säga att det låter klart häftigt....lycka till!
anna
 
Tjenare!
Du är varmt välkommen att joina oss. Mer info finns här: http://www.areaventyr.se/aa_sidor/aktivitet_forspaddling.asp Kursen kostar 2800:-. Jag har gått halva den kursen innan och det är något av det roligaste jag gjort, är helt fast. Jon är en även skönt och väldigt bra instruktör och Åre är grymt på sommaren :).

På sidan står det att kursen går 3-5/8 men när jag ringde och pratade med dem så sa de 4-6/8 vilket även passar oss bättre.

//Anders
 
Hej!

Vi är 2st som har bokat in oss på kursen nu. Så den blir av! Ses där uppe.

//Tomas
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.