Forerunner 201

Nu verkar Forerunner 201 vara på gång

Manualen finns att ladda ner på Garmins sida: http://www.garmin.com/manuals/Forerunner201_OwnersManual.pdf

Den kan mycket men inte allt, bla:
*Det går inte att visa aktuell position löpande (vid "Mark location" kan man dock se aktuell position)
*Endast ett koordinat system (wgs84)

Annars tycke jag att den verkar mycket lovande för mina behov på löpturer, skridsko och skidturer.

Lite som jag undrar över: Kan man slå av apparaten och fortsätta mätningen vid nästa på slag och ej få med transporten när det varit avslagen. (Ex skridskoåkning på flera sjöar och jag ej vill mäta transporten mellan sjöar)

När det i manualen står ang nerladdning av data till pc att "Once downloaded you can see the shape of your run and its vertical profile". Kan det betyda att det går att ladda ner GPS-spåret för inläggning i ex OZI-explorer?

Priset är satt till $160.

/Anders
 
Fuktproblem

Forerunner 201 har blivit fördröjd, strax efter den första introduktionen, då det visade sig att den drabbades av fukt innanför det som väl närmast kan kallas boetten. Locket under bottnen på mojängen, alltså. Detta ska nu tydligen vara åtgärdat med en annan typ av tätning.

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips