Fodrad jacka för de kalla vardagarna

Letar efter en fodrad jacka som man kan ha till vardags, springer runt i min skaljacka men den räcker inte riktigt till när det är såhär kallt. Skulle vilja ha något som går att komprimera hyffsat. Att jag kan ha skalet utanpå även om det skulle va kass regnigt väder och som är snygg till vardags, luva är även ett krav. Prisklass runt 2000 kr.

Kikat på någon av dessa, vilken skulle funka bäst tror ni?

Houdini Mr Dunfri
http://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=HOUDINIMRDUNFRI_F08

Arcteryx Atom LT Hoody
http://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=ARCTERYXATOMLTH_S10

Haglöfs Barrier Hood
http://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=HAGLOFSBARRIERHOOD

Marmot Ama Dablam
http://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=MARMOTAMADABLAMJKT_F07
 
Har du begrundat valet mellan syntet mot dun först?

Begrunda att tre av modellerna du har länkat till är fodrade med syntetmaterial. Det är bara Marmot-jackan som har dunisolering. Syntet står emot fukt bättre än dun men väger mer och kan inte komprimeras lika mycket som en dunjacka (beroende på dunkvalitet förstås).
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
jag tipsar om klättermusen Liv att ha under skaljackan. Går att komprimera till en tennis-bolls storlek. Varm, skön och mer mångsidig än en tjockare jacka.
 
Beroende på hur du stängt till läckagen kan även i sträng kyla ett mellanlager av en tunn glesstickad långärmad tröja i ull räcka länge. Förutsatt mössa och vantar. Mycket beror på egenaktiviteten.
För stillaverksamhet finns det få konkurenter till dunvärmejackan sålänge det är torrt ute.
 
JO, jag är ju egentligen ute efter något tunnare som värmer bra, men provade en Ama Dablam och den satt som en smäck och den var ju riktigt lätt så en liknande jacka vore kanske inte helt fel. Inte lika lätt att få över skaljackan över de dock.


jag tipsar om klättermusen Liv att ha under skaljackan. Går att komprimera till en tennis-bolls storlek. Varm, skön och mer mångsidig än en tjockare jacka.

Den känns ju lite mer som en tröja och ingenting man kör utan en annan jacka över såhär till vardags på vintern?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips