Fjällparkeringen vid Svanåkläppen i Funäsdalsfjällen?

Jag hittar tyvärr inte tillräckligt med information om fjällparkeringen vid Svanåkläppen i Funäsdalsfjällen för att kunna bedöma om det är en lämplig utgångspunkt för flera dagars vandring i området när man kommer med bil. Jag har hittat information som tyder på att det är en s.k. betalväg från dalen och upp till parkeringen. Men så särskilt mycket mer information kan jag inte hitta.

  1. Vem är ansvarig för parkeringen och vägen upp dit? Kontaktuppgifter?
  2. Finns det någon begränsning gällande hur länge man får parkera i ett streck utan avbrott?
  3. Vad kostar det att parkera per dag? Per vecka?
  4. Hur ser parkeringsläget ut de två första veckorna i augusti?

All information är av allra största intresse.

Tack på förhand!

/Birger
 
Fjällparkeringen vid Svansjökläppen i Funäsdalsfjällen?

Det skall naturligtvis vara Svansjökläppen och inte Svanåkläppen.

/Birger
 
Turistinformationen i Funäsdalen bör kunna svara på dina frågor.
Vägen upp dit är i rätt dåligt skick och parkeringen välbesökt, men väl uppe är det ett bra utgångsläge för vandring! Själv har jag bara gjort dagsturer där.
 
Hej!

Vägen upp är byggd av privatpersoner och leder förbi flertalet stugor innan den når upp till parkeringen. Jag har tyvärr inga kontaktuppgifter men betalningen sker per dag och sist jag var där var det kontanter som gällde.
Betalningsstationen finns vid ladugården längs landsvägen strax efter Svansjövägen, på väg mot Norge. Se bifogad bild.

Jag har för mig att det var 30-40 kr per dygn när jag åkte upp där 2013.
Vägen är som sagt lite ruffig i det brantaste partiet men det går fint att åka upp!

Mig veterligen finns ingen tidsbegränsning så länge du betalar för de dagar du står där.
Det är en stor ganska stor men välbesökt parkering. Ett tips är att åka upp ganska tidigt på morgonen för att säkert få en plats. Det finns även mindre parkeringsmöjligheter längs vägen. Det har aldrig varit något problem för mig.

God tur
Björn
 

Bilagor

  • Svansjövägen.JPG
    Svansjövägen.JPG
    62.5 KB · Visningar: 1,395
Hejsan,

Jag brukar köra upp till parkeringen någon gång varje år för en trivsam dagstur ned till Bolagen. Fint och lättvandrat. Och det är inte för parkeringen du betalar, det är för att köra på vägen.
För några år sedan skrev jag till turistinformationen och frågade just om hur man skulle göra vid parkering flera dygn. Klipper in fråga och svar nedan:

"Hur fungerar det med fjällparkeringarna om man vill stå flera dygn? Tänker nu närmast på Svansjön-parkeringen och parkering vid Andersborg. Man betalar ju en vägavgift där man fyller dagens datum, men om man sedan vill stå flera dygn i sträck, hur gör man då?"

Svaret från Annica på Destination Funäsfjällen:
"Det har ingen betydelse hur många dagar ni står kvar där. Ni åker ju inte vägen fler gånger för det, så ni behöver inte betala mer. Dock kan ni ju göra en notering hur långe ni stannar. Alltså start och slut datum"

/lasse
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Är det möjligen någon som har parkerat på denna fjällparkering (alltså fjällparkeringen vid Svansjökläppen) denna sommar? Har det skett några förändringar jag bör känna till?

Är det en vägavgift (en engångskostnad) eller en parkeringsavgift (en dygnskostnad)?

Vad kostar det?

Är det (fortfarande) kontanter som gäller?

Tack på förhand!

/Birger
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips