Fjällboende - en gemensam databas

Hej, jag har startat ett projekt jag kallar Fjällboende som är en publik databas över svenska fjällens alla boenden. Från små kojor till fancy hotell. Än så länge har jag lagt in en del i Jämtland och Lapplandsfjällen.

Det vore fantastiskt om flera ville vara med och bygga upp denna databas. I förlängningen tänkte jag visa den i en lämplig webbkarta.

Här är sidan:
https://github.com/oskarlin/fjallboende

Där finns en ganska tydlig förklaring om hur man gör för att lägga till ställen.

Kategorierna jag hittills haft är (kör på engelska för att slippa problem med å ä ö etc): station, shelter, hostel, pensionat, hut.
dvs fjällstation/hotell, raststuga, vandrarhem, pensionat, fjällstuga.

Vem som helst får använda informationen så länge man länkar eller hänvisar tillbaka till databasen.

Vad tror ni?
 
Sweet. Jag har ett litet GIS-projekt på gång där något sådant här kan komma till stor nytta i ett senare skede. :D

Just nu har jag svårt att hitta tiden, men ska försöka lägga in några ställen vid tillfälle.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Mycket bra idé!

För kategori "vindskydd/shelter" skulle man kanske kunna införa en extra kategori "öppet eller slutet", dvs om det är ett öppet vindskydd (finns några i fjällen i Dalarna) eller ett vindskydd som liknar en liten stuga (så som vindskydden/nödstugorna i Jämtlands- eller Lapplandsfjällen t.ex.).
 
Vindskydd?

Det finns en grupp på Facebook som heter "Vindskydd i Norden". Den har kanske en del av det du vill komma åt.
 
dalkvist, tänkte mest att OSM är globalt och innehåller så himla mkt annat. Jag ville fokusera på just fjällboende av olika slag i svenska fjällen.

Har inga problem med att föra in dessa till OSM senare om det skulle vara så att något saknas där.
 
dalkvist, tänkte mest att OSM är globalt och innehåller så himla mkt annat.

Jag ser det som en stor fördel med OSM att den används av många efter som den är en försvinnande liten andel av användare som aktivt bidrar med förbättringar.

Vist det är mycket data men det är ganska lätt att bara plocka ut den informationen man är intresserad av.

Men nu ska jag inte klanka ner på dig, att ha alla boenden på ett ställe skulle vara bra när man planerar turer. Oavsett var datat lagras ;)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips