Farbara spår Kola att dela med sig av?

Hej!

Har kompisar som skall upp denna helgen och bryta ny mark.
Dom har varit uppe förr, men söker fler/nya spår som man kan ta sig igenom på med motorcykel.

Lättare än här, då...
http://www.youtube.com/watch?v=4e7gnxO4 ... re=related


Hör av dig om du sitter på något användbart, killarna delar gärna med sig av sina fynd efter avslutad körning.



Hampe
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Men ni är vällan för gulliga då - klart terrängkörning är förbjudet. I Sverige. Det är sådant som alla riktiga hojåkare respekterar och rättar sig efter.
Det är därför vi söker förslag på fler farbara spår - alltså vägar! så vi slipper ge oss ut i terrängen.. På Kola. Kolahalvön alltså - Kolahalvön som Sovjettiden inte ville ha kartlagd på normalt sätt.

Jisses - trodde inte utemänniskor var så inskränkta; svara något syrligt utan att ha en aning om vad man svarar på...? Well well...

Nå, om igen: någon som har något att dela med sig av? Jag visar god vilja och bjussar på reparerad länk:

http://www.youtube.com/watch?v=4e7gnxO4Sxc&feature=related

*grouphugsmiley*



Hampe
 
Jag vet noll om både motorcykling och Kolahalvön, men har du kollat www.everytrail.com ? Där fanns en del spår från Kola, åtminstone var ett cykelspår som väl kan motorcyklas? På www.wikiloc.com hittade jag ett cykelspår från Murmansk till Montsegorsk som också kan vara intressant.
 
Tack henry99, och tack den som påminnt mig om uppföljning:

Det gick fint för killarna som var över!
Här ser ni vad lite lagarbete kan lösa:
http://www.youtube.com/watch?v=CYaZHNZr1Tk

...och ingen körde över 200 km/h på någon strand. Testify!
http://www.youtube.com/watch?v=6bKGVFTekaU
Yes, det är Vita Havet i bakgrunden.

Anledningen till att jag blev påmind om uppföljning är att andra googlat efter spår från Kola och hamnat här.

Den som vill läsa mer har berättelse, bilder och fler filmer här:
http://dwkolatour.wordpress.com/

och det är också finska Dusty Wobbls som kan hjälpa till med spår och annat för andra som vill ut på Kola. Kontaktuppgifter i länken.

Ha det gôtt!



Hampe
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.