Fågellivet i Östersjön

Hur står det till med fågellivet i Östersjön? Jag har seglat här sedan sent -70 tal till nyss. Fullt med havstrut gråtrut ejder m.m. Att ejderstammen gått ner vet jag men har även havs/grå-truten minskat. Har paddlat i trakterna mellan Vålarö och Studsvik och ser bara tärnor.
Vad har ni för uppfattning

PS IInte ens segel/motorbåtarna är så många heller ;-) DS
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Har vistats i skärgårdarna i Sörmland sedan 60-talet och mkt har hänt. Skarven har ökat massivt. Ejdern har minskat. Havsörnar är mkt vanligare nu än tidigare. Gråsäl har ökat.

I Stockholms län gör skärgårdsstiftelsen årliga inventeringar se https://skargardsstiftelsen.se/levande-skargardsnatur-2017/

https://skargardsstiftelsen.se/wp-content/uploads/2017/03/levande_skargardnatur-2017.pdf

Thure

Har huserat i Norra Roslagen sedan 60 talet med och kan bara hålla med om det Thure skriver fast skulle säga att nästan all sjöfågel minskat rejält som sothöns olika andfåglar (inte så bra på sorter ;-) ) .Däremot har det kommit arter som knappt fanns förut som kråkor och skator som jag inte kan minnas att det fanns ute på öarna förut men nu är de vanliga och de äter ju gärna ägg och ungar så det kan kanske vara en orsak till minskningen av andra arter?!
 
"Widespread episodic thiamine deficiency in Northern Hemisphere wildlife"

Many wildlife populations are declining at rates higher than can be explained by known threats to biodiversity. Recently, thiamine (vitamin B1) deficiency has emerged as a possible contributing cause.

https://doi.org/10.1038/srep38821
 
Skarpen och örnens ökning och ejderns minskning är välbekant för mig. Intressant att ejderbona minskade så dramatiskt på 50-talet.
Men trutarna!! trodde dom var "outrotbara" allätare som dom är. Tärnorna är trevliga men trutsången kl 4 på morgonen är oslagbar, sedan somnade jag om i min M30
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
så är det

på 50 talet skulle man sänka soporna i sjön det var allmänt känt..så nu se vi facit så vi som lever nu kommer aldrig uppleva fågellivet som det var för..sug på det
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.