Fästa grejor på utsidan (av kajaken...)

Hej!

Ibland möter man kajaker som har halva packningen på utsidan, hur får de dit fästen? eller använder de bara de fästen som finns från fabrik?

Generellt sett är jag emot att ha mycket prylar på utsidan, men om reservpaddeln inte går ner? länspump är också motiverat att ha framme!

Är det bara att till att helt rått borra och skruva dit lite öglor, väl tätat förstås, eller finns det nåt "trick" som jag inte känner till?

vänliga hälsningar
Niklas
 
Man kanske kan surra fast prylarna i de linor som går runt kajaken? Att ha reservpaddel på däcket kan väl vara bra om man inte känner för att klättra runt på kajaken och öppna luckor mitt ute på sjön efter att ha sett ena paddelbladet försvinna ner i djupet. Annars vill jag helst inte ha mer än möjligtvis fiskeprylarna på däck. Det blir så mycket lättare att komma tillbaka in i kajaken efter kapsejsning om akterdäck är rent. Tror jag i alla fall. Har aldrig behövt testa.

MVH storfiskarn?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Svarta snabbfästen.

NiklasStrand; sa:
Är det bara att till att helt rått borra och skruva dit lite öglor, väl tätat förstås,

För reservpaddel och paddelflottör fungerar det bra med snabbfästen av nylon som ser ut som ett runt U. Skruvas eller nitas fast med en popnittång. En gummibit ger bra tätning. Välj svartfärgad plast som är mycket bättre UV-beständig än vitfärgad. Är det tunt laminat kan du dessutom sätta en bricka under däck för att det skall hålla bättre.

Övrig däckslast kan man oftast surra fast i befinliga beslag och däckslinor. Lämna litet plats på akterdäck omedelbart bakom sittbrunnen om du har liten sittbrunn och behöver kunna sitta på akterdäck för att komma i och ut respektive för att klara eskil.

Thure
 
Fästen

NiklasStrand; sa:
Ibland möter man kajaker som har halva packningen på utsidan, hur får de dit fästen? eller använder de bara de fästen som finns från fabrik?

De flesta kajaker, i alla fall de som är avsedda för långturer, har ett flertal fästen och beslag för linor, remmar eller gummistroppar på däck. På min kajak finns det flera stycken både framför och bakom sittbrunnen.

Själv har jag satt dit en "paddelklämma" på fördäck så att jag kan sätta fast paddeln när jag fotograferar, tittar i kikaren, hoppar i land mm. Borrade två små hål och skruvade fast med rostfria skruvar. Lite Liquisole i hålen så blir det tätt.

Peter
 
Utvändig packning

Utan alltför stor risk kan man borra ett hål i däcket eller två, som behövs för att fästa en ögla.
Ögla - ja, en halvcirkel med utåtvinklade fötter i var ände. Dessa kan popnitas fast. Fäster du fyra i en fyrkants hörn kan du sedan spänne fjädrande lina typ bläckfisk runt och diagonalt. Popnitar finns vatentäta men lägg gärna lite silikon under. Är däcket mycket tunt kan du använda avlastningsbrickor också.

Ha de.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips