Färger på kläder

Varför har kvinnor de snyggaste färgerna att välja mellan? Vi män har jordfärger, svart och lite signalfärg att välja mellan.

De finns ju oerhört läckra färger för det andra lägret att välja mellan, kan inte räkna alla färger.

Vad gör en färg till mer kvinnlig resp manlig? Är vi mera "jordnära"? och svarta i själen och att då utsidan skall spegla vårt inre? Eller, akta er systrar där kommer en man det ser man på signalfärgen han bär!

Jag säger VA, jag vill ochså klä mig "kvinnligt" eller är det snyggt jag menar. Bara för att man inte besöker Stu....plan så vill jag fortfarande vara snyggt klädd. Vare sig det är i affären eller bland tall och gran.

Och så ett förtydligande: Jag tillhör rätt sida men uppskattar fortfarande estetik även på en man. Kvinnor är ju vackra naturligt, så låt de få jordfärgerna istället!. Kan till och med tänka mig att de klär i mullegrönt, och likt en älva sprider sitt ljus (sin vackra uppenbarelse) där de över stock och sten tar sig flytande fram.

Hmmm. borde nog komma ut mer där luften är klar och syrerik, och ej så instängd.
 
Varför har kvinnor de snyggaste färgerna att välja mellan? Vi män har jordfärger, svart och lite signalfärg att välja mellan.

Vadå snyggaste?! Det är ju ni grabbar som har det. Jag vill inte ha gult/orange/rosa men om jag vill ha den jackmodellen så är det ibland bara det som jag har att välja mellan (om jag envisas med att köpa tjej-modellen). Jag passar otroligt bra i blått & grönt, gillar brunt &svart... men icke sa Nicke, det finns ibland inte.

:)
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Jag köpte för sådär 25-30 år sedan ett par vita Fjällräven grönlandsjeans, visserligen på 50 % rea men ändå. Det tog mig en dag att inse varför dom var på rea.

Ingen normal människa jag känner vill tvätta byxorna varje dag, så dom byxorna fick under många år en hedersplats i skridskoombytespackningen.

Per
 
Vadå "jordfärger"? Finns det nån mer rätt färg för uteliv än FMV-326H ? (Olivgrön matt alltså)





*ja jag vet, jag ÄR miljöskadad och indoktrinerad,,,,,,,,,,*
 
Äsch det där går i vågor, speciellt nu när tillverkarna förnyar kollektionerna nästan varje år. Snart är 90-talets rödlilagula jackor här igen.

Vill man inte vänta kan man botanisera i utrikiska tillverkares kataloger, t.ex. franska och vissa amerikanska.

Själv föredrar jag diskreta färger när jag är ute i skogen. Grbrgr FTW!
 
Letar man bara lite så hittar man flera färgglada kläder även för killar. Kungen i min färgglada samling är min gulblåa tierra dhaulagiri-skaljacka med röda dragkedjor. Sprider glädje till alla jag passerar ;)
 
Håller med trådstartaren!

Jag måste hålla med trådstartaren, kanske inte alltid färgen men modellen på kläderna. Fick nya katalogen från Naturkompaniet i går och nästan alla jackor jag gillade är dam-modeller. Hoppas att det inte är något undermedvetet som rör min läggning............;)

(På tal om katalogen, har ni sett läderstövlarna "Hanwag Elk? Säkert jättesköna men för 4500kr skulle jag nog välja andra skor.......)

VH/Anders
 
Håller med

och kan inte förstå tänket framför allt från konsumenterna. Varför vågar så få män köpa och efterfråga fotovänliga färger på frilluftskläder?

Norrmän är ofta färggladare än svenskar eller har de också hakat på svarta trenden?

Thure
 
Inget ont om naturkompaniet men de har väl inte precis det mest "exotiska" sortimentet i kladesväg. Kolla istället med små affärer och klatterbutiker.
 
Puuu, Jag trodde ett tag jag skulle bli själv i mina tankar. Om man tittar på herrkläder så går de ofta i dova färger medas kvinnokläder är mer "glada" klara färger. Vi har i princip ex. BLÅ medan andra gänget har acurblå, mintblå hmhmblå och alla möjliga blå, för att nämna ett exempel. De exemplen jag mest tittat på är just under dunjackor. Men det är nog kanske generellt.
Gult är väl neutral färg, däremot kan jag förstå rosa och orange. Orange är väl just nu popfärgen. Den figurerar ju överallt på träningskläder även för herrar, kolla Craft. Inget köp i år alltså av träningskläder.

Personligen tycker jag gult och svart kontrasterar väldigt bra. Har svårare med rött och svart som är rätt vanligt på dunisar. Om vi talar om de med lite mer dun i.

Däremot kan jag förstå mullegrönt på byxor i större utsträckning. Kolla in Icebreakers nya katalog. Där förekommer en del utav detta med färger, män kontra kvinnor.
 
Vadå snyggaste?! Det är ju ni grabbar som har det. Jag vill inte ha gult/orange/rosa men om jag vill ha den jackmodellen så är det ibland bara det som jag har att välja mellan (om jag envisas med att köpa tjej-modellen). Jag passar otroligt bra i blått & grönt, gillar brunt &svart... men icke sa Nicke, det finns ibland inte.

:)

Håller med! Damfärgerna av samma modell på t ex skor, jackor, ryggsäckar etc, känns oftare blaskiga. Eller fulla av några trööökiga blommor/tribals. Ptvi. Tur man är i en storlek där amn klarar även herrkläder, så länge det inte är för extrem herr-skärning. För extrem dam-skärning passar inte heller, och är många gånger fulare. Tycker jag.
 
Tur man är i en storlek där amn klarar även herrkläder, så länge det inte är för extrem herr-skärning. För extrem dam-skärning passar inte heller, och är många gånger fulare. Tycker jag.

Ja, jag har killmodellen på fjällrävenbyxorna för att tjejbyxorna har så groteskt hög midja. Och några problem med avbärarbälte kontra byxbälte har jag inte... Sedan vekar det ju vara så att man inte får ha axlar som tjej - jag får gå upp i storlek för att det ska passa över axlarna och då fladdrar det i midjan. Suck...

Men nu hamnade jag en bit ifrån färger. Förlåt...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips