Exped Downmat 7M vs Exped Downmat UL7M

Hej
Vandrade 7 dagar varav en del nätter tillbringades i högalpin terräng.
Insåg att mitt liggunderlag inte håller måttet inför höstens vandring.

Funderar därför att införskaffa ett Exped Downmat 7M eller UL7M.

Tänkte höra om för kontra nackdelar mellan de båda avseende den inbyggda pumpen, vikten och hållbarhet. Även tacksam för andra synpunkter och erfarenheter av liggunderlagen.

Är 172cm lång och har en sovsäck på 175cm. Borde inte vara några problem med ett M eller vad tror ni?

Tack på förhand :)
Michael
 
Jag har Dunmatta 7 LW. Jag gillar att den är ordentligt bred, inte bara lång. M tycker jag e för smal. Inbyggda pumpen är lätt att hantera. Bara man låter den självuppblåsa en stund med öppen ventil så går pumpningen på ett ögonblick.

På sistone har jag kommit till insikt om att liggunderlag e högprisprodukter och det gäller att köpa dyrt och bra. När jag ser exped TT serien så står det ju klart att det e framtidens liggunderlag. Ytan e bekvämare med sin 3d konstruktion. Och kan användas punkterad.

Skickat från min SM-G903F via Tapatalk
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips