En jubileumsexpedition till saimen i juli 2017

Finlands Långfärdspaddlares jubileumsexpedition till Saimen i juli 2017

Finlands Lånfärdspaddlare organiserar en tre veckors jubileumsexpediton till sjösystemet Saimen i juli för att fira klubbens 20 åriga verksamhet och Finlands 100 år av självständighet.

Långturen börjar fredag morgon 30.6.2017 från Uukuniemi kyrkby som ligger vid stranden av sjön Pyhäjärvi (fågelvägen ca 40 km rakt österut från Punkaharju det vill säga intill ryska gränsen) och slutar på torsdag kväll 20.7. i semesterbyn Tahko vid sjön Syväri i Nilsiä.

Rutten gör först en sväng söderut och via Kerimäki, Punkaharju och Suvorovs krigskanalerna i Telataipale, i Kukonharju och i Käyhkää och kommer man ner till Södra-Saimen, var man rundar ögruppen Lintusalo och därefter fortsätter färden norrut mot staden Nyslott (Savonlinna på finska), och via orterna Heinävesi och Riistavesi och Juankoski kommer man slutligen upp till Tahko i Nilsiä.

Jubileumspaddlingen är uppdelad i två deletapper, vilket innebär att det är möjligt att deltaga antingen i hela paddlingsexpeditionen eller sedan i nåndera deletappen.

Den första etappen som startade från Uukuniemi kommer efter 8 dagar och 266 km till Lintusalo på fredagen 7.7. var man nästa dag på lördag 8.7. ordnar Finlands

Långfärdspaddlares sommarmöte med angenäm samvaro och med paddling i närmiljön.

Den andra etappen börjar sin färd norrut söndag 9.7. och orienterar sig via orterna Puumala och Sulkava till staden Nyslott varifrån turen fortsätter genom Linnasaari nationalpark och Oravi till Kolovesi nationalpark.

Från Kolovesi fortsätter färden till Heinävesi och dess kloster, var man bekantar sig med Valamo ortodoxa munkkloster och därefter vidare norrut via sjön Suvasvesi och näset Litmaniemi till orten Riistavesi. Slutligen efter 11 dagar och 344 km når andra etappen 20.7. semesterorten Tahko i Nilsiä.

Jubileumsexpeditionen går genom Insjöfinlands vackraste trakter och finaste turistattraktioner, varför man längs med rutten gör små sightseeinguppehåll både för att bilda sin själ men även för att umgås med de lokala människor och för att sprida långfärdspaddlingens glädjebudskap.

De genomsnittliga dagsturerna är 35-40 km, förutom ett antal halva paddlingsdagar vid turistmål.

Krav, förberedelse: 200 km paddlingskilometer före själva expeditionen och en god lägerlivserfarenhet. Deltagarna ansvarar för sitt eget försäkringsskydd dvs vänligen kontrollera att din försäkringen är i kraft i händelse av sjukdom eller olycka.

Utrustningskrav: eget tält, proviant samt egen kajak och klädsel för både regn och sol, kyla och hetta, vind.

Övriga krav: humor och ett glatt sinnelag som inte fördystras av motvind eller tillfälliga motgångar.

Transport: möjlighet finns för transport av kajak och utrustning från och till Helsingfors.

Reseledare: Johan Holmberg

Anmälningar och information: e-post: iamjohan.holmberg@dlc.fi eller SMS +358-400- 172-816
 
Ruttplanen för jubileumsexpeditionen

Bifogar även en pdf fil med den detaljerade ruttplanen på dagsnivå...

VÄLKOMMEN MED PÅ JUBILEUMSLÅNGTUREN !

mvh JOHAN / FINLANDS LÅNGFÄRDSPADDLARE
 

Bilagor

  • FINLANDS LANGFARDSPADDLARES JUBILEUMSPADDLING PA SAIMEN I JULI 2017.pdf
    251.2 KB · Visningar: 444

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Insjöbandet _ Vuoksenbandet

Diskussioner pågår även om att göra Jubileumspaddlingens rutt till Vuoksenbandets tredje rutt, Finlands Långfärdspaddlare har ett insjöband som kallas för Vuoksenbandet och som har två alternativa rutter ett från Nurmes till Villmanstrand och ett annat alternativt från Kiuruvesi till Villmanstrand....Om så sker kommer alltså Vuoksenbandet att ha tre rutter 1) Nurmes - Villmanstrand 2) Kiuruvesi - Villmanstrand 3) Uukuniemi - Lintusalo - Tahko och dessa rutter hoppas jag att kommer att locka paddlare att återvända till Saimen området efter att den första rutten har erövrats....
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips