En GPS till mitt projekt...

GPS som input till kartor för digital produktion?

Söker en billig men bra (enkel, lätt, säker) GPS för tracking av mina träningsturer (skog som landsväg) som jag sedan kan föra över till lämplig karta för grafisk behandling i datorn (typ liknande kartpresentation som på http://run.to/sparet).

Förslag någon?
Hur gör man? ;-)
Vilka program använder man (Freeware eller köpa)?

Är i USA titt som tätt varför jag verkar kunna köpa billigt.


Tacksam för ALL hjälp jag kan få!


MVH
Jmlove
[Ändrat av jmlove 2004-04-17 kl 23:50]
 
GPS-mässigt kan du nog använda i stort sett vad som helst, men jag har fått för mig att det är förbundet med färre svårigheter att få en Magellan att lira med en dator än en Garmin, så kanske en Magellan Sportrak? Eller kanske Garmins lilla motionsgps Foretrex 201? Vad gäller kartor så tror jag att Lantmäteriets kartor är bäst vad gäller Sverige, främst då pga brist av andra leverantörer, och beroende på detaljrikedom så skulle nog antingen röda eller blå kartan passa ditt syfte, de finns på http://www.lantmateriet.se Priset är ju lite väl högt, men det kanske går att få tag på begagnat?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
GilbertK; sa:
...kanske en Magellan Sportrak? Eller kanske Garmins lilla motionsgps Foretrex 201?

Tack för ditt snabba svar!

Hur fungerar det med en "enkel lösning", typ Foretrex?
Hur för jag över datan till en karta?
Vilken data förs över och hur kan jag behandla den (antalet punkter, editera färdlinje på kartan etcetera)?

Antar att ju "större" GPS desto bättre mottagning... skogen/träden lär ju förvanska mottagningen, eller?

MVH
Jmlove
 
Om du kan ...

... tänka dig Garmin, så kan jag svara för modellerna GPS 12 (använd i 4 år) och GPSmap 60C (som jag prövat i två månader). Och jag tycker att för det som Du vill ha räcker 12-an bra. Den har bra mottagning i skog, där eTrex-serien enligt andras uppgifter kan svika. Efterföljarna GPS 72 och GPS 76 kan vara alternativ, men dem har jag inte använt. Men om Du på sikt skulle vilja ladda ner (dyra!) kartor och dessutom tycker att färgskärm underlättar läsningen av dem så kanske 60 C/CS ger ett mervärde.

Vad gäller presentation av spåret (trackloggen) har jag tyckt att TrackMaker ger de snyggaste bilderna på datorskärmen eller vid utskrift. Varje track visas i egen färg, så att det är lätt att se om mottagningen har klickat på någon del av turen. Man kan lätt få längd, riktning och tid för varje litet ben i spåret (men sammanlagda längden och tiden tror jag bara man hittar i GPS-ens trippmätare). Även waypoints visas på ett trevligt sätt (även om jag inte har fått ikonerna att stämma med 60-ans). Man kan skanna papperskartor (både i WGS och RT90), kalibrera dem och lägga dem som bakgrund. Programmet är gratis och hittas på http://www.gpstm.com/. Enda nackdelen är att programmet i min dator (Windows 98, 366 MHz) ger felmeddelanden och dör om man pressar det med t.ex. upprepade inzoomningar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips