Ekoberget

Ytterligare två nyturer är gjorda på den framborstade pärlan Ekoberget i Stockholm. Den tidigare utdömda klippan är idag för väldigt många en av Stockholms finaste och mysigaste klippor med sina runda, släta formationer och sin underliga klättring. Fram till idag finns det 30 turer, både traditionella och bultade.

1. Breña 7b (8-/8)
18m 8bb + ankare
Höger om Yohoia.

2. Vårkåt 6c (7-)
18m 8bb + ankare
Höger om Breña.
En blivande klassiker med sin branta böljande klättring och ett pirrigt utsteg.

Förare och info över Ekoberget finner du på Stockholms nätförare:

http://www.plonk.se/snf/
 
Alright!!

Bra jobbat! Har själv aldrig varit vid Ekoberget, men det låter ju som det är klart värt ett besök!
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Robin,

Perfekt och bra jobbat.

När någon (vem?) uppdaterar Ekobergets förare, också försöka göra det lite tydligare vart just lederna till vänster om era två nya verkligen går. Jag lyckades ju påbörja Yohoia (7-) men trodde i min enfald att jag klättrade Fotografen har en stor apparat (6-). Allt pga teckningens realtion mellan berget och en viss trädstam (tall)... Jag fick intrycket att det rådde en viss förvirring kring just hur lederna startar och går just i detta område :)

Iofs intressant att prova på en 7- sådär av misstag men inte riktigt så himla kul ändå :)
 
I och med att det skett lite nytursaktivitet på Ekoberget så kommer en uppdatering relativt snart. Det är Micke Widerberg som sköter nätföraren och skicka ett mail till honom om du tycker att vissa detaljer bör ändras. Du hittar adressen på http://www.plonk.se/snf

/Robin
 
Kul att det blev någon nytta med ankaret jag satte upp:)

Tänkte göra det som nu blev Vårkåt men jag la ner projektet då jag tyckte det blev för mycket Återkomsten av det hela.

Hade planer på att ta bort ankaret eftersom det inte användes men det behöver jag inte göra nu. Får väl åka ut och ge mig ikast med lederna istället.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips