Dunsovsäck - material till mellanväggar?

Jag har planer på ett sovsäcksprojekt men är lite osäker på materialval till fackens mellanväggar. (Skal och fyllning blir Pertex Quantum och 800 cuin dun).

Vanligast i hemmaprojekt verkar vara no-see-um/myggnät (thru-hiker, andersj m fl), men kommersiella säckar verkar använda material med mer stretch. Om Marmot Hydrogen kan man t ex läsa att "Stretch Tricot Baffles Provide Ultimate Strength, Durability and Bag Life".

Det verkar vettigt att använda ett material som tål en del drag/påfrestning - pajjar en mellanvägg är man ju rökt. Jag funderar på något i stil med tjockare nylonstrumpor - finns sånt material att köpa på löpmeter?

Vad har ni som sytt egna quiltar/säckar för tankar och erfarenheter kring detta?

Tack på förhand,
Fredrik
 
Kan denna mesh vara något?

Har tyvärr ingen erfarenhet om användningen som mellanväggar. Spontant låter det bra men jag kan jag tänka mig att det är svårare att sy i.

Kan du tipsa om vart du köpt ditt dun? Pris?

Lycka till!

/ Tomas
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Det blev vanligt "no-see-um", myggnät, från Extremtextil. Verkar ju fungera bra för andra... Har dock inte börjat sy än, får se hur det utvecklar sig.

Jag har beställt dun från http://roberts.pl/, en polsk sovsäckstillverkare som flera på detta forum köpt av verkar det som. Jag betalar 67 euro för 500 gr, 800 cuin. Frakten är rätt dyr, har för mig att de ville ha 35 euro för "courier" eller 15 för "vanlig post". Paketet har inte kommit än så jag vågar inte ge ett slutgiltigt bu eller bä ännu... Återkommer.

Fredrik
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips