Dissekera solcellslampa

Är det någon som dissekerat en solcellsdriven trädgårdslampa och använt solcellpanelen och elektroniken som batteriladdare?

Har sett lamporna på Jula för 49 SEK/st.
422085_c.jpg


Men fick idag ett reklamblad från Rusta som har 4 st solcellslampor för 99 SEK. Grymt billigt om dom funkar.

Per Brune
 
Test

Jag läste ett test av flera solcellslampor (förra sommaren) tror att det var i vår bostad eller något sånt.
Betyget var verkligen urselt, nästan ingen av lamporna klarade att ladda upp så mycket att det räckte till att lysa upp lampan när det blev mörkt.

Någon lampa glödde lite under en timme eller nåt sånt.
Annars var det väldigt illa.
Sämst fick faktiskt lampan från Rusta och bäst var en lampa från Bahaus.

Men som sagt det är ett år sedan nu.
Tror inte att dom säljer samma lampor ännu tekniken går ju frammåt.

Tror att jag sett en byggsats för solcells laddning någonstans men jag kommer ej ihåg var.

MVH
krister
 
Jo då, dissekering utförd!

I "jysk" lamporna för 37,5:- styck sitter det fotosensor, solcell och batterihållare för 1 st AA batteri. Medföljande batteri är ett 1.2v NiCd på 600 mAh.

Med enkel förbikoppling av fotocellen så kan man faktiskt ladda ett batteri på 1600 mAh hyggligt i bra solsken. Har dessvärre inte gjort några ordentliga mätningar på laddningstid och kapacitet.

I mina lampor satt det en bärnstenfärgad lysdiod som lyser under de mörka timmarna på natten på tidig sommar etc.

lidl sålde ett två pack flytande klot för bruk i damm och till den var det ett 900 mAh AA.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips