Dilemma

Tänk er detta:

Klättrandes på en allt för sparsamt säkrad led letar man ivrigt efter en bra placering. När den till sist dyker upp och kilen sitter i ringer varningsklocka nr 1, den övre karbinen som är klippt i vajern ligger över en kant och riskerar att brytas, surt! Hur löser man detta då, tanken går till att förlänga med en slinga, men då kommer varningsklocka nr 2, inte slinga direkt i en vajerkil, den kan skäras av.

Detta är ett dilemma jag råkat ut får några gånger. Hur löser ni en sådan situation? Får man helt enkelt leta vidare efter en annan placering? Kan man slinga direkt i en vajerkil som har plasthölje (vissa märken har det)?

Fundersam/
Micke
 
Dubbla karbiner eller långa kilar

Hej!

Jag har råkat ut för samma problem en gång. Löste då det hela enligt metod #1. Har dock testat med ett fall ännu. Men det kändes bra vid tillfället i fråga.

Lösning #1:
Sätt dubbla karbiner i kilen (motvända).

Lösning #2:
Det finns kilar med extra lång vajer. Kolla in:
http://www.putzl.com/~klew/frost.shtml

/Örjan :-D
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips