Diamir - olika modeller?

Guest

Gäst
Har letat efter diamirbindningar på nätet och hittat till högst varierande priser. Är det någon som vet om Diamir 2 och Diamir 99 är samma bindning eller två olika modeller? Vad skiljer i så fall? Det skiljer ganska mycket i pris i olika butiker.
 
Diamir

Nya modellen har enligtuppgift hårdare fjäder dessutom är den blå
Beträffande priset i Frankrike är det rekomenderade priset 1595 ffr + stopper 230 skarjärn 230.
men som i Sverige går det alltid att förhandla

Gunnar
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Problem med gamla Diamir

Såvitt jag vet är den enda skillnaden att den nya Diamir helt enkelt är lite nyare... Det verkar vara samma bindning men vissa detaljer, typ material, kan ha ändrats.
När jag jobbade i skidbutik i Schweiz 98/99 var det många Diamirbindningar som lossnade ur det fasta läget om man pressade för hårt eller hade den på mjuka skidor, något som vi löste genom att sätta en extra bricka på de bakre monteringsskruvarna. Förhoppningsvis har man rättat till detta problem nu, men om du hittar den gamla modellen till ett mycket lägre pris är det lika bra att satsa på den och sätta dit brickan själv.

Mvh
/Emil
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips