Cykla långt med racer

Är lite sugen på kredit korts touring, till t ex norra Italien.
Skulle det funka med en racer ?
Med lite packning typ 5-10kg.
 
Tack för svaren!
Det låter bra.
Så det skulle inte vara nån vits/fördel med en cyklocross då ?

hm har funderat på detta "ett tag".
kanske dags då..
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Om jag skulle göra om det skulle det bli med hybriddäck, luftkammaren gör en massa för komforten.
22 mm däck som jag gjorde det på gränsar till fakirliv....
 
Grusvägar finns

en del i alperna men vill du inte cykla grusväg så har du ändå väldigt mycket att välja på. Finns en svensk sida med en förteckning över cykelvärda alppass. Har för mig att den är på engelska. Finns länkad till i en tidigare tråd jag har letat lite men hittar den inte nu.

Vilka däck du skall välja beror lite på din egen vikt och naturligtvis på hur breda däck ramen sväljer. SKS-Raceblades tycker jag är en vettig kompromiss på en racer för tur och pendelbruk. 25 mm däck på bakhjulet kan vara en idé.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips