Cykla efter strålbehandling

Har blivit strålbehandlat enl Brachymetoden i prostatan. Nu undrar jag om ni tror att jag snart kan cykla, kanske med en speciell sadel, utan att förlänga läkeprocessen?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
https://images.internetstores.de/products//328228/02/48a5cf/SLR_Super_Flow_130_Sattel[74x48].jpg?forceSize=true&forceAspectRatio=true&forceAlign=center

Ja, jag tänkte mig en sadel med extra bred mittskåra. De sadlar jag har på mina tre cyklar är ca 130 mm breda så det är den storleken som gäller.
Läkare har sagt att jag borde kunna cykla 2 veckor efter behandling. Första fick jag i måndags och andra får jag den 13 mars. Det betyder alltså att jag inte kan cykla under hela mars månad och hur ska jag klara det!? Abstinens är att vänta.
Nåväl, får väl utöka min stavgång.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips