Cykellås.

Kära cykelkamrater!


Jag ska inom kort bege mig ut på cykelsemester. Jag startar från Göteborg och målet är Istanbul. Lite i taget börjar bitarna falla på plats och cykeln packas på med lämplig utrustning.

Dock är jag fortfarande inte riktigt klar över hur jag ska göra med låsanordning. Som det är nu har jag ett godkänt basta-lås bak. Jag har även ett rejält granitlås att sätta runt ram och framdäck eller kanske hellre runt ram och någon lyktstolpe eller dylikt.

Jag kommer mestadels att cykla ensam och det blir förmodligen en hel del nätter i tält. Hur gör ni som cyklar ensamma? Det är väl inte alltid lätt att hitta något att låsa fast cykeln i nära tältet? Jag har sett att det finns lås med inbyggt larm (biltema) och även hört talas om någon slags "larm-vajer"... är det någon som rekommenderar något av detta?

Kort och gott, ni ensamcyklister, vilka slags lås använder ni er av och vilka erfarenheter har ni?


Tacksam för svar!
 
Jag låser med ett ABUS stel o flex lås och sover gott sedan på mina resor i Sverige, dag tid försöker jag ställa cyklen med packning väl synligt när jag behöverlämna den för att gå in i affärer och liknade.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Nu har jag ingen erfarenhet av långcykling sådär, men min spontana tanke är ju "Vad gör man om man tappar bort nyckeln?".

Visst kan man ha en reservnyckeln, men ju längre man är ute desto mer ökar ju risken att man hinner tappa även den.

Eller att man får grus i låset.

Det finns ju flera alternativa sätt att lösa det problemet. Kombinationslås är ett. Kedja eller vajer och hänglås är ett annat (då kan man i värsta fall fimpa låset och köpa ett nytt).
 
Har haft ett bygellas med pa min tur men har inte anvant det sa mycket. Naiv och godtrogen som jag ar sa har cykeln oftast lamnats olast vid kortare besok i mataffarer och dylikt, man blir alltid lika glad nar man kommer tillbaks och ser att cykeln fatt sta orord och ingen fatt sin karma nersolkad. Men visst, lamnar jag cykeln langre stunder sa laser jag den genom bakhjulet och ramen och hoppas att ingen har ork och lust att bara ivag med ett stycke otympligt cykelekipage pa ~45 kg.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips