Cycle pro Ultralite

Jag undrar om Ultraliteserien som Cycle Pro hade för några år sedan hade samma ram. Det fanns såvitt jag vet en vanlig en comp och en pro, men hade de olika ramar eller bara olika komponenter?

Tacksam för svar.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Comp M1 hade easton-rör

CyclePro Comp M1 hade Easton-rör. Samma ram såldes i Göteborg runt 2002 med andra loggor. Jag har en sådan ram som det står då Alumax på den. Inte så snyggt men kanske mindre stöldbegärligt? :)

En helt ok ram men kanske lite dålig vridstyvhet kring vevpartiet.

Staffan
 
Re: Comp M1 hade easton-rör

Staffan! vet du vad det är för vikt på den ramen?

Jag har precis köpt en sådan, men hittar ingen information om den.

/ Niclas
 
Nej tyvärr vet jag inte vikten. Jag plockade isär hela cykeln nyligen men hade ingen våg tillgänglig då. Jag tror det är en hyfsat lätt ram, ingen blyklump i alla fall. :) Ställ frågan på happymtb.org så kanske du får ett svar.

Mvh Staffan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips