Cordillera Blanca

Jag håller med Peter Berg som jag träffade i Huaraz. Hej förresten.
Den utrustning jag använde när jag gjorde Alpamayo har nästan alla här är listan på grejorna
Boreal Bulnes kängor med tunn/tjock socka
fleece långkalsong
MountainEquipment Drilite ställ
ME dunjacka
Craft underställtröja
Fleecetröja
Mössa underhjälmen på morgonen
Hestra snowboardhandske och goretexöverdrag vante
Två isyxor
Tre isskruvbar 22cm
50m 9mm rep
120 slinga
60 slinga
å stegjärn förstås
Detta hade jag när jag gjorde toppattacken på alpamayo 5947möh.
Tältet är ett hilleberg Nallo 10 år gammalt och det funkade ypperligt, sovsäcken är en ME med drilite ner till 12-15 minus också den funka klockrent.
Om ni undrar över något är det bara fråga lycka till GranitGrabben
 
mer info

Hej,

Jag skickade ett e-mejl till dig med lite frågor kring sovsäck och snöankare, men jag kom på att jag hade lite mer undringar. Drar dock dom här, så fler kan "lägga" sig i.

Berätta gärna lite om klättringen upp på Alpamayo, hur många dagar är det? hur bivakerade ni? Var det lång klätterpassage där ni var tvungna att använda dubbla isyxor. Hur var svårighetsnivån? kan du relatera till ngt i Chamonic, vore det toppen. Hur gjorde ni med base camp, ngn som stannade och vaktade, eller lämnade ni grejjerna? Hur kallt var det vid dom olika nivåerna, Base camp, bivack och toppen, som kallast.

Gjorde ni ngt annat kul?

Många frågor blev det......

Petter
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips