Carinthia Tropen

Hej jag är på jakt efter en sommar / vår och höst sovsäck
och börjat titta närmare på Carinthias Tropen sovsäck med komfort +3 och extrem -12. Är det någon som har synpunkter på den?
Nackdelar eller fördelar.
 
Lite sent svar kanske?

Jag har en Tropen som jag använt ett par veckor totalt.

Jag upplever den som rymligare än genomsnittet och myggnätet är lite "käckt" även om jag aldrig använt det.

Komprimeringspåsen är mkt bra och gör säcken till ett litet hårt paket. Dock ska man kanske inte ta i för hårt alternativt packa ned säcken noga före komprimering. (jag har spräckt en innersöm en liten bit). Bäst blir det om man börjar packa fotänden och sen knölar ner resten "i jämna varv".

Kvalitet samt detaljlösningar känns lite "militära" dvs grova&rejäla, lite ålderdomliga och inte alltför användarvänliga. Innertyget är skönt och kladdar inte mot svettig hud, yttertyget känns hållbart nog för att använda direkt mot naturen.

Jag är varm av mig och har inga problem ned till några få plusgrader, med fleeceunderställ klarar jag nog några minusgrader.

En sak till: 185cm varianten väger 1300g med påsen.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips