Caribou?

Lämplig för storvuxna.

Vakar bra, stadig, bra lastvolym. Trögpaddlad för småväxta men helt OK för paddlare + 80 kg och + 180 cm.

Thure
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Bra i hög sjö.

Jag är ingen storpaddlare, men har testat en Caribou för flera år sedan. Lite trög och klumpig jämfört med Buccanér som vi hyrde samtidigt, men bättre i hård sjö var mina intryck. Ska du ut ofta i hårt väder så kan det kanske vara ett bra köp.

Men som sagt, jag är ingen kajak-gear-freak (har konstruerat och byggt en egen i trä nu, så jag är rätt ointresserad av olika plastkajakers prestationer nuförtiden). Det finns det många som är så du får säkert bättre svar av andra.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips