Campa i mellandagarna i Småland/skåne/blekinge

Hej,
Jag tänkte prova mitt nya tält i mellandagarna.
Är det någon som har tips på bra campingställe i blekinge/skåne/småland?
Jag tänkte något mer civiliserat område med lite 'bekvämlighetsutrustning" .
Hoppas på tips :)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Hej,
Tack för tips- jag såg en camping som heter hätteboda.
Kan det vara något?
Jag hade lite svårt att se på länken var man kan campa lite avskilt och prova tältet.
Vad tror ni om hätteboda?
 
Hej,
Tack för tips- jag såg en camping som heter hätteboda.
Kan det vara något?
Jag hade lite svårt att se på länken var man kan campa lite avskilt och prova tältet.
Vad tror ni om hätteboda?

Har tältat i Hätteboda på sommaren och det är en mycket naturnära och lite "primitiv" camping. Det finns ingen el och duschar gör man med soluppvärmda svarta säckar man hänger upp på en spik i bås och öppnar en stril. Vedeldad bastu där man hugger sin egen ved man behöver osv. Däremot är det skog mellan de flesta olika tältplatserna och gott om platser som ligger sjönära.
Om de har vinteröppet vet jag inte.

/Patrik
 
Kolla Hätte Camping utanför Tranås. Man tältar på i en tallskog vid sjön Sommen. Toaletter, kök och duschar finns. Tror det är öppet på vintern också.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips