Bussen från gällivare - stora sjöfallet

Nu bär det snart av till första fjällvandringen! Det ska bli kanonkul.

Jag bara undrar hur jag tar mig från gällivare till stora sjöfallet från tågstationen? Ska jag boka buss i förväg eller är det bara hop-on och pröjsa som annan lokaltrafik? Ska man ha någon typ av busskort eller går kontanter bra? Vad kostar det för en student (19 år gammal) enkel resa till/från stora sjöfallet?

Ptja, jag har rejält med resfeber. Själva vandringen oroar jag mig inte ett dugg för, men jag blir så nervös när jag ska åka lokaltrafik hundratals mil hemifrån (gbg).

Hoppas på att bestiga kebnekaise (guidad tur, obviously eftersom jag går själv och det är första gången), kommer vara uppe i slutet av juli och stanna ett par veckor. Väldigt tacksam för svar, jag har ingen aning om hur transporten från tågstationen - fjället fungerar.
 
Var bara lugn!!

Biljetten köper Du direkt på bussen. Gå in påLänstrafiken i Norrbotten så kan Du se priset och tider. Har aldrig haft några som helst problem med lokaltrafiken däruppe, det löser sig. Hoppas Du får en fantastisk vandring!

// Lelle
 
Som sagt bara hoppa på och betala. Bli inte förvånad över att det kostar en del - det är ju lätt för oss sörlänningar att tänka lokalbuss och hysta upp en femtilapp. Men eftersom det är i runda tag 20 mil du ska åka blir priset därefter. 2-300 kr nånstans.
 
Resrobot

är en bra app med alla tåg bussar etc i linjetrafik i Sverige. Jättehändigt att få alla trafikslag med tider dörr till dörr

Förrut kunde man boka tåg och buss i ett via STF. Kanske blir det billigare?

Thure
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Biljetten kostar 113 kronor (enligt bokningsystemet på sj.se).
Har du redan bokat billjeten till Gällivare? Annars kan du boka hela vägen till Stora Sjöfallet, så gäller restidsgaranti (komma fråm garanti) hela vägen och du slippar problemer när tåget är försenat.

Henning
 
Åh tack så mycket för all hjälp :D Jag lägger undan 600 kontant för ändamålet, bara för att vara på den säkra sidan. Har redan bokat biljetten ToR gällivare men har inte bokat någon bussresa. Köper det på bussen då.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips