• Om "Fritt Forum"
    Det här forumet är för diskussioner som ligger helt utanför Utsidans intresseinriktning. Huvudsyftet är att moderatorer skall kunna flytta hit trådar som startats i andra forum, men som har bedömts inte passa in där men ändå har en intressant diskussion igång. Men det är också möjligt att starta nya diskussioner här, så länge de inte bryter mot forumets regler.

    OBS!
    Diskussioner och inlägg i det här forumet visas inte på Utsidans förstasida eller på Vad är nytt-sidan, så är du intresserad av diskussioner som ligger utanför Utsidans inriktning bör du själv bevaka forumet (mha Bevaka-knappen.

Brastältning...

Upptäckte en lustig sak igår i duschen (Nä,den där dinglande saken har jag sett förr).

Ibland brukar jag stå och låta duschstrålen massera nacken, även igår. Det lustiga var att det går att simulera "regnsmatter på tältduk" så realistiskt att det nästan går att ta på de 3 P´na, Pannlampa-Popcorn-Pocketbok. Viker man huvudet framåt så att strålen träffar vinkelrätt i bakhuvet och lutar sig bakåt så att de översta strålarna träffar öronsnibbarna så börjar det med ett lätt strilande, backar man lite till så går det eskalerande över till det öronbedövande vrålet när störtregnet kommer över en.

Är ni för långa och/eller inte kan justera strålen så får ni väl minnas de tillfällen då det känns som om man släpat på ett tält helt i onödan.


peter
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.