Bra o billigt regnställ för dam

Tjejen är ute efter ett (någolunda) bra och billigt regnställ (max 1000 kr). Vet någon om det finns nått bra på rea, eller om tex Stadiums Everest kit (799 för ett set) är bra? Enligt test så är Intersports McKinleys inget vidare. Vi bor i Malmö.

Själv köpte jag ett ställ från Newport för 499 kr i en Outlet butik, och det har verkligen funkat klockrent.

Tack på förhand!
 

avslutad210712

Gäst
Undrar om jag hinner först

Packaway-stället fråm www.idefixteko.se är nog bland det mest prisvärda man kan hitta. Enda nackdelen är att det inte finns någon ventilation man kan öppna men å andra sidan har Haglöfs Ultra Lim-ställ samma brist till ett helt annat pris.
 
Undrar om jag hinner först

Packaway-stället fråm www.idefixteko.se är nog bland det mest prisvärda man kan hitta. Enda nackdelen är att det inte finns någon ventilation man kan öppna men å andra sidan har Haglöfs Ultra Lim-ställ samma brist till ett helt annat pris.

Jag kör med packawaybyxorna och kostade på mig en Marmot Precipjacka till som har dragkedjor under armarna för ventilation. Lyckades komma över jackan på Outleten i Ö-vik för ett bra pris.
 
Jag skulle nog så långt som möjligt undvika everest, enligt min erfarenhet så har dem en rent ut sagt usel kvalitet.
Dragkedjor som fastnar och "vattentäta" plagg som läcker vid minsta regnskur.

Men dem är ju också billiga, så det e nog lika mycket pengar och lika vattentätt att ha på sig 4 st everest jackor som att ha på sig en haglöfs.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips