Böcker om klättring

Hej.

Jag är på jakt efter bra böcker om klättring. Framförallt då böcker om klippklättringens utveckling. Skildringar av specifika personer/händelser, subkulturen/communityns historia (även "nutidshistoria") men även böcker om hur man blir en bättre klättrare eller som behandlar ämnet "klättraren" (snarare än "klättringen"). Jag är inte på jakt efter böcker om knopar eller hur man bygger standplatser. Jag har precis läst Jerry Moffats biografi Revelations som jag verkligen uppskattade, en intressant skildring av tradklättring i England och USA i början av 80-talet som sedan mer handlade om sport- och tävlingsklättringens utveckling. Jag finner t.ex. också det historiska förordet i Stockholmsföraren barnsligt intressant. Jag är sjukligt besatt av klättring som subkultur och spenderar alldeles för många timmar varje dag med att läsa bloggar, skanna forum, kolla ticklists etc för att försöka ha så bra koll på hur denna subkultur fungerar och hänger ihop. Med allt ifrån etikdiskussioner till vilka leder som är klassiska och vilka klättrare som har gjort vad. Jag beställde precis Lynn Hill's biografi samt "9 Out Of 10 Climbers Make The Same Mistakes" av Dave och Claire Macleod, så de behöver inte tipsas om.

Andra tips? Kanske även filmer?

//Viktor
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Camp 4 av Steve Roper är lätt att hitta på diverser webbutiker. Handlar om klättringen i Yosemite, men genom att det är ett långt tidsperspektiv så ger den en hel del inblick i klättringens utveckling avseende etik osv rent generellt.

http://books.google.se/books/about/Camp_4.html?id=hVittLZPQM0C&redir_esc=y

En ofta bortglömd lite bokskatt är också Fjällklubbens årsböcker.
För den klättrare är det väl inte så att man kanske vill plöja igenom dem från den första till den sista, men det finns några som innehåller en del bestigningar och beskrivningar som också ger en inblick i just ett lite mer historiskt perspektiv. Självklart är det i första hand fjällklättring i Sverige och Norge det handlar om där.
En kanal till dessa böcker är förstås Mellpat som (är? eller) var bibliotekarie på Fjällklubben under ett antal år.
 
Klätterförare

Även om inte guideböcker platsar som "litteratur" så tycker jag det är det överlägset roligaste att läsa när det handlar om klättring. Man kan drömma om framtida resmål, sätta upp nya mål för vad man skall klara m.m.
Förorden, som redan påpekats, innehåller ofta intressanta områdesbeskrivningar samt berättar om klätterområdets utveckling och de klättrare som ligger bakom det. Dessutom är dom ofta bra att lära sig språk på. Eftersom man vet sammanhangen så går det lättare att förstå ordens innebörd.
 
Hitta ett arkiv med gamla bergsport?

Finns på kansliet. Det mesta finns också hos tryckeriet i göteborg.

Jag gillar annars boken Mountains of the mind, om bergens plats i vår kultur, en slags idehistoria för klättringen. Läser just nu White spider, en klassiker med Eiger i centrum.

Vissa nummer av Alpinist är grymma. Senast temanummer om patagonien, k2 och eiger.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Den vita spindeln är helt fantastisk. Jag lånade en gammal svensk översättning från Stadsbiblioteket i Stockholm och den översättningen gjorde boken ännu bättre än den engelska som jag sedan köpte. Och lånade ut...
Lionel Terray's Conquistadors of the useless. Om inte annat världens bästa titel!

Finns på kansliet. Det mesta finns också hos tryckeriet i göteborg.

Jag gillar annars boken Mountains of the mind, om bergens plats i vår kultur, en slags idehistoria för klättringen. Läser just nu White spider, en klassiker med Eiger i centrum.

Vissa nummer av Alpinist är grymma. Senast temanummer om patagonien, k2 och eiger.
 
"Big Wall Climbing" av Doug Scott
"50 Years of Alpinism" av Ricardo Cassin
"The Seventh Grade" av Reinhold Messner
"50 Classic Climbs in North America" av ... ( glömt, nåt med Jones har jag för mig )
Norsk Tindeklubbs olika jubileumsböcker
 
Alla får du nog inte, för en del nr är nästan slut. Men mejla kansliet, info finns på klatterforbundet.se.

Tänk på att det är 40 års skrivande med upp till 4 nr per år. Och varierande kvalitet!
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.