Bild

Vattendragen (Oja) har min från Finland härstammande arbetskamrat översatt till ”dike”. Texten ”oja” är synnerligen sparsamt utsatt, och ej stötande. Däremot så är det massor av Vesistö (=Vatten) runt alla öar. En synnerligen överflödig information.


I vid skala 1.2 km i GPSen är hela skärmen på min 60C fylld med symboler för bränning. Symbolerna är så stora och många, att man knappt ser varken land eller vatten.

branning2_aland.gif


branning_aland.gif



/Per
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Engångsvinglas

Jag håller på att göra en ny kastlina (livlina) och har fått tipset att använda foten från ett engångsvinglas som ”stopp” vid förslutningen.

lina2.jpg


Men var får jag tag i ett (eller flera) engångsvinglas ?. Jag har kollat i närmaste ICA butik och i katalogerna från Clas Ohlson, Biltema och Jula.

Per Brune
 
kastlina_crop.jpg


Jag har nu läst lite noggrannare i poänglistan, och inser att mitt samtal i måndags gav mig 2 poäng, så nu kommer nog upp i 2,5 poäng.

Per
 
Så här ser det trasiga RAM fästet ut till min Garmin 60C. Brottytan är ca 2.5*14 mm. Med mina ingenjörskunskaper, ett klart fall av underdimensionering. En löjligt liten tvärsnittsarea där påfrestningen är som störst. Man böjer ”armen” där när man tar loss GPSen från hållaren.

trasig_ram_60c.jpg



Jag har också RAM hållare till Garmin eTrex och Garmin 12 serien och dom är betydligt mer gedigna.

Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips