Bergans Trysil 65L

Trysil är en serie specialgjord för XXL, ryggsäckarna i den serien är basicmodeller, inga extra fickor, stora öppningar eller liknande, utan bara en väldigt enkel säck.

Jag har Trysil 30 liter, den påminner starkt om de 30 liters säckar som fanns under tidigt 90-tal från fjällräven och haglöfs.
Om det även gäller Trysil 65 kan jag tyvärr inte svara på.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag hade Bergans Glittertind innan. En liknande säck. Tvivelaktig kvalitet. Och ej jättebra bärsystem, kändes för klent. Men man får vad man betalar för I guess :)
 
Jag var ute och vandrade i fyra månader i somras med min Bergans Trysil. Och jag är supernöjd! Var förvånad att en så pass billig rygga satt så bra. Den är lagom om man har runt 20 kilo tycker jag. Jag hade kring 25-27 några gånger, men då blir det lätt så att man bygger på grejer uppåt och den blir övertung. Bärsystemet är inte anpassat till att bära uppåt 25 heller.

Jag kommer använda min ryggsäck många fler gånger, och till personer som inte bär alltför tungt och vill ha en lätt ryggsäck skulle jag absolut rekommendera den.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips