Bäversvansen på M59

Upptäckte att min Taigajacka har en förenklad bäversvans typ den som M59 har men mer som grenrem som ändå håller ihop nedre delen på jackan om man önskar det.
För den som inte är uppfostrad i M59 uniformen så är det en på ryggen fäst tygstycke som går att fästa på framsidan för att värma pung osv samt jackan blev som en overall.
Är det fler klädtillverkare som har grenband?
För det är riktigt skönt när det blåser och jackan tätar från vinden underifrån.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips