Bästa pulsband med både blåtand och ANT+?

Har idag ett Garmin pulsband som bara sänder ut ANT+ som tas emot både av Sony Xperia Z1/Z3 compacter samt Garmin Fenix armbandsklocka. Men nya mobilen Sony Xperia X compact har inte ANT+ så jag behöver ett nytt pulsband som sänder både blåtand (till nya mobilen) och ANT+ (till klocka samt gammla mobiler).

Några tips på vad jag ska köpa?

Jag vill inte ha två pulsband och jag vill ha ett och samma pulsband oavsett vilken pryl som ska ta emot just för det aktuella träningspasset.

Pulsbandet behöver inte ha minne i sig utan lagring sker i klocka/mobil.

Min snabba googling gav flera träffar på Wahoo - är det bra grejor?

/Patrik
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips