Att lära sig av dödsolyckor på is

Intressant att såpass många någon gång vistas på is enligt vad de svarar. Men väldigt begränsad information. De flesta vistas lite på is. Om detta innebär att de var på is sista månade eller en gång sista decenniet framgår inte av pdfen som är länkad några klick bort från ovanstående länk med frågorna och statistik på hur man svarade. Stort antal intervjuer ligger som grund men det framgår inte så mycket om hur intervjuerna gjordes.

Thure
 
Om detta innebär att de var på is sista månade eller en gång sista decenniet framgår inte av pdfen som är länkad några klick bort från ovanstående länk med frågorna och statistik på hur man svarade.
Se där, pdf:en missade jag.

Antal intervjuer 1145. Resultaten är viktade utifrån kön, ålder, region samt partival 2018.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Den som ej har isdubbar med sig bör nog stanna på land,tag 2 spikar(knippsa av till lämplig längd) + en rundstav och ett snöre nästa att skaffa en vass stång med lite tyngd eller en ispik.sedan en livlina och en uppblåsbar flytväst.
 
eller fundera på om livet är värt en pryl för 200 kr...

/Patrik
Men asså, även utan säkerhetsutrustning är det fullt möjligt att vistas på naturisar och ändå inte riskera livet. Om förutsättningarna är rätt.
Kanske lite som med bussåkande; ska du långt och fort med långfärdsbuss sätter du på dig bälte, handlar det om en kortare resa i långsam stadstrafik går det med stor sannolikhet bra utan bälte.
 
Men asså, även utan säkerhetsutrustning är det fullt möjligt att vistas på naturisar och ändå inte riskera livet. Om förutsättningarna är rätt.
Håller med. På lokala kända isar tycker jag att det är okej att lämna säkerhetsutrustningen hemma. Många tar en söndagspromenad på den lokala plogade sjön. Om inga riskområden finns och isen är ~20 cm tjock är risken att trilla och slå ihjäl sig större än att drunkna.
 
Ja, "naturis" är ju väldigt diffust. Säger inget om hur djupt vattnet är t.ex. Om jag går på en frusen bäck, är det naturis? Om jag går på en frusen vattenpöl på en stig i skogen, är det naturis?

Som man frågar får man svar.
 
Ja, men frågan är vad för typ av "naturis" de personerna gått på. Det är lätt att få bilden av att de varit ute mitt på en stor sjö, men de kanske tolkat "naturis" som att gå på en frusen 60 cm djup damm?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips