Antibott till stegjärn

Jag gjorde antibotts till mina (ur)gamla Camp-stegjärn.
(Antibotts är plattor som förhindrar att snö fastnar under skorna). Jag gjore plattorna av två gamla saftdunkar som skarss upp och poppnitades ihop. Plasten i dunkarna är lätt att forma till med en kraftig sax eller en mattkniv.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Ja, men

jag har bara hunnit testa hemma på gården, ingen seriös användning hittils. Verkar funka bra. Återkommer om jag kommer ihåg.
 
nitade ihop?

jag har lite svårt att se konstruktionen framför mig...

har du nitat ihop så att det blir "två lager"plast? hur får du a-botten att sitta kvar? jag har tänkt mig att man måste sätta fast nån form av öljetter á la pressening för att få dem att sitta. (eller är det det är att "popnita"). använder du ståltråd ?

vad tror du om vikten- mkt tyngre än original?

många frågor blev det

/erik
 
Ja, det funkar!

Nu är vintern slut (för mig) och antibottarna testade. Dom funkar och håller skitbra!

Altså: Tag plastdunkar och skär ut plattor som passar i stegjärnen. Blir plattorna för små, poppnita ihop flera. Naja fast plattorna i stegjärnen eller gör som jag gjorde: Plattan görs dubbel på mitten och de axlar och skruvar som går tvärs över järnet läggs mellan övre och undre plattan.

/Björn
 
Vi har gjort våra antibottar av plasten från stora glassförpackningar. Sidor, botten och lock duger alla lika bra. Lättvikt, hållbart och billigt att byta ut ifall ngn del går sönder.

Våra stegjärn är BD Sabretooth, och vi "skräddarsydde" skild platta för häl och framdel. Överdimensionerade bitar med inklippta flickar som pressas på skilda sidor om stegjärnets konstruktion. Sitter som gjutna och funkar lika bra som köpta... Definitivt enkelt och behändigt att fixa själv!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips