Alene på Fjätan ävlen i packraft

Fjatan-front_600.jpg

I juli 15 utforskade jag Fjätan älven ensam i packraft. Jag paddlade älvenfrån den rinner up i Jämtland till den rinner ihop medÖsterdalsälven längre sydöver i Dalarna. Fjätan kan verkligen rekommenderas. Vackre landskap med vildmarkskänsla och manga fina forser. Tar med på resan ner älven i denne video:

https://vimeo.com/140952129
(engelska texta finns)

fjatan2_600.jpg


Och om du blir sugen på själv att paddla den har jag gjort en forsguide här:
http://urbanpackrafter.com/Guide-to-the-River-Fjatan

fjatan_600.jpg
 

Bilagor

  • final.jpg
    final.jpg
    54.8 KB · Visningar: 1,024
Hej Thure
Ok jag är inte helt säkker på om jag har förståt din poäng, men jag ska da gärna ange landskap istället för län nästa gang jag paddlar en svensk älv.

Och Fjätan är också enn av de många älva som böjer i landskapet Härjedalen - om den inte räknas som en del av Dalävlen, forstås :)
 
Poängen är att varje älv rinner ut i havet på olika ställen. Varje älvdal är en geografisk enhet och det finns ingen älv som rinner från Jämtland till Dalarna. Härjedalen är lite av södra fjällkedjans tak med älvar i nästan alla riktningar. Utloppen i Göteborg, Fredriksstad, Trondheim, Timrå, Svartvik syd Sundsvall, Ljusne och Skutskär.

Thure
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Jo sälklart rinner alla älva ut i havet och ingen älva rinner upp av bergkädjar.

Men Thure, att där inte finns älva som rinner mellam Jämtland och Dalarna är jo bara så om man pratar om landskap. Pratar man om den administrativa enhet som heter län är saken jo en annan eftersom Härjedalen inte är ett län men bara en del av Jämtlands län.

Jag bekläger om jag var oprecis i mit änme övenför, men när jag påstår att Fjätan rinner up i Jämtland är det för att jag prata om länet Jämtland och inte landskapet Jämtland.

Därutöver är det interessant att de älva som alla rinner ut i landskapet Härjedalen rinner så månge olika väga. Ett spändenade vattendelare simpelthen. :)
 
Jämtlands län är ganska komplext geografiskt se https://sv.wikipedia.org/wiki/Jämtlands_län "Jämtlands län är ett län i Sverige, det vill säga ett statligt förvaltningsområde, som omfattar huvuddelen av landskapen Jämtland och Härjedalen samt delar av Ångermanland och Hälsingland. Även några mindre områden i Dalarna och Lappland ingår i länet."

Thure
 
Jo komplicerat det är de flesta geografiska enheter jo (annars ville vi jo inte ha den här diskussion). Därför undrer det mig också att du kunna säga med så stor säkkerhet att jag inte padlade i Jämtland ;-)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips