Akka-Salto eller vice versa

Hej!
Planerar min första Sarek-vandring och hade tänkte att går Salto-Sito-Pastavagge-Ruovesvagge-Kisuris-Akka. Vilken är bästa start och slutpunkt, Salto eller Akka/Ritsem?
 
Hej.

Gick samma tur för 2 år sedan, utgick från Ritsem. Bra val som första Sarekupplevelse enligt min erfarenhet. Hugget som stucket vilken riktning tycker jag. Du bör dock titta på båttiderna, framförallt mellan Rinim och Sito, men även Ritsem-Akkastugorna. Vi la även in lite extra tid, kom väl till pass för en uppstigning (södra vägen) på Akka, vilket var fantastiskt fint. Vi låg även två nätter på Pielaslätten, fick då tid för en "topp-attack" mot Låddopakte, grym utsikt över Rapadalen.

Ha en trevlig tur!

/Göran
 
Tack för svaret och tipsen. Jag vet att STFs båt från Ritsem inte passar förmiddagsbussen, men det lär finnas konkurrerande båttrafik där man kan kolla upp. Hur lång tid tog ni på er under turen?
 
Har för mig att vi var ute 6 dygn, rundade sedan av med 2 nätter i Salto. Relativt lätt vandring med undantag för Pastavagge, lite bökigare vad där, delvis pga sämre väder. Har också hört om folk som tagit sig över Ritsem-Akka "privat", finns säkert någon på forumet som kan bistå med en kontakt.


/Göran
 
Ja kan hänvisa till omtala av "privat båt" i forum, men titta själva - surfa i forum, har redan skrivits förrut.
Om du skal gå Ritsem-Salto eller motsatt? Men andra har redan skrivit i forum att det finns en rekommendabel restaurang på Salto. Alttså att man slutar där, även Kvikkjokksvandrere
Bra tur:)
 
Salto, en gammal go' fjällstation med trivsel inbyggd i väggarna, god mat och en kall pilsner;
Ritsem, en arbetarbarack på en stor ful grusplan och utan servering, jag vet nog ganska väl var jag skulle vilja avsluta en vandring.....
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips