Åka skidor med meniskskada?

Tjallå, nån som har erfarenhet av att åka skidor med en lindrigare meniskskada? Blir det en sån belastning att man riskerar att få j-t ont? Och finns det risk för att man förvärrar själva skadan? Ska åka skidor i Andermatt om 1,5 vecka och kan ev. tänka mig att chansa på att få det att funka - med medikamenter och inte alltför aggressiv åkning. Men det är ju ingen idé att åka iväg om risken är rätt stor att det går åt helvete.

Mkt tacksam för svar! /Ola
 
Sjukgymnast

Vad är det för skada? Jag hade en vridskada som jag fått med Telemarksskidor, då funkade det att åka bräda. Jag hade aldrig åkt tidigare, men är man i Riksgränsen så måste man ju ut i snön på något sätt. Och jag hade skitkul. Jag tejpade knät efter telefonrådgivning med en sjukgymnast, det hjälpte bra.

Inga värktabletter! Då känner du inte om du håller på att paja något. Ingen skidresa är värd ett liv som haltande. Tänk dig att aldrig kunna springa en mil eller gå i fjällen. Var försiktig! Gå till en duktig idrottssjukgymnast så att du kan få ett utlåtande och hjälp med tejpning.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Mest telemark ...

... blir det. Men har slalompjäxor o Crossplateplatta på laggen, så jag kan byta snabbt om jag vill. Åker med ett telemarksgäng (STK) o har ofpistguide på programmet i 3 dar. Får kanske tänka om där. Rätt mkt olika bud dock om vad som är sämst/bäst för knäna. Vissa tycker telisar utgör mest belastning, andra det blir mer "slagigt" med slalomlagg och att telisar därför är mjukare o bättre. Slalom/pist/korta dar är väl bästa modellen - eller stanna hemma. Pist i Andermatt e ju inte heller så kul. Tack för input! /Ola
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips