Är Haglöfs Viktor 50 lämplig tursäck?

Jag har tittat på en Haglöfs Viktor 50 att ha för vandring/skidåkning mellan stugor. Tanken är att om jag väljer att tälta, så har jag en pulka på vintern. På sommaren har jag en "gammal" Haglöfs Alaska ramsäck.

Är "bara" 178 cm lång så den sitter bra på längden. Vikten är 2000 g vilket är 1.5 kg mindre än den "stora" säcken. Känns strippad, men kan ju också vara en fördel.

Utförsäljning här i Stockholm så den kostar 850 kr(50%). Finns dessutom en Lundhags för 800 kr som jag inte tyckte kändes lika skön.

Köpte en Haglöfs Znooz 3500 sovsäck på samma ställe. Någon som har erfarenheter av denna säck?

Mvh Casi
 
Tycker Viktor 50 låter som ett bra val av ryggsäck för hyttetur och kombination med pulka. Har för mig att den har flytande topplock som gör att du kan klämma ner 8-10 liter till?

Utan tält och varmaste sovsäcken ska det inte vara några problem att få ner det som behövs vid hytteturer.

Med pulka så växlar man packningen lite, lägger det tyngsta i ryggsäcken när det går mycket uppåt och neråt, är det platt kan man lägga ryggan på pulkan och bara dra.

Priset låter helt ok, har för mig att det är en rätt fin säck. En yngre variant av den gamla Climber 50.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Re: Utförsäljning

Det är f.d Interport på Sergelgatan som jag hittade ryggsäck och sovsäck på. Utförsäljningen gäller alla f.d i Stockholm. En finns i Handen (Haninge C) som jag vet om. Var de övriga finns har jag ingen aning om.

Mvh Casi
 
joask202; sa:
Tycker Viktor 50 låter som ett bra val av ryggsäck för hyttetur och kombination med pulka. Har för mig att den har flytande topplock som gör att du kan klämma ner 8-10 liter till?

Utan tält och varmaste sovsäcken ska det inte vara några problem att få ner det som behövs vid hytteturer.

Victor-säcker låter som ett rimligt val till det priset.

På 50 liter kan du få ner sovsäck och tält om du bara väljer rätt prylar ;)

EDIT: lite kryptiskt blev det...
[Ändrat av alven 2006-08-15 kl 10:08]
 
I år gick jag och min bättre hälft på tur i svenska fjällen med totalt 88 liter att packa i, hon hade 33 och jag 55. Min säck fick ha topplocket något höjt de första dagarna. Turen varade i 8 dagar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips