Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

Orange Haglöfs Alaska ?

Hej

Svärfar donerade en gammal orange Haglöfs till mig idag. Tjusig packpåse ingicj

Är det en Alaska? Verkar sakna de övre remmarna för att stänga locket. Hur ska de se ut och går de att få tag i?

2 sidofickor på varje sida varav de nedre med snölås. Invändig avdelare och utvändig dragkedja till nedre utrymmet.

Upplever den som mindre än min Fjällräven Gyro 70l.

Tacksam för info och tips!

6622F307-86EF-4E32-B8AB-3CA5E7024AD2.jpeg
727701A6-A809-48F6-8FD7-60C0B6330D3D.jpeg
7783706F-C6D6-45CD-B640-5EE8453DD3BC.jpeg
 
Senast ändrad:

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Modell vågar jag inte uttala mig om, men remmarna som saknas är bara nymonrrmmar av rätt bredd kapade till lämplig längd. Sitter fast i ramen enligt bifogad bild (det är en Skarja, men samma princip).
 

Bilagor

  • 34BFA01A-4256-4890-B7AF-072F2F5DB20A.jpeg
    34BFA01A-4256-4890-B7AF-072F2F5DB20A.jpeg
    1.5 MB · Visningar: 218
Jag gissar att det är en tidig Alaska. De senare (skulle vilja säga merparten) har en lång sidoficka på höger sida. Men jag ser nu när jag googlar att det nog har funnits en med dubbla sidofickor även på höger sida. Det är definitivt den gamla fina loggan.
 
Vet inte. Men här på sidan finns kunskap. Här är en tråd där det finns mycken information. Det finns bl a en bild men en rad Alaskor där faktiskt den orange har dubbla sidofickor till höger.


@Polar300 kanske dyker upp?

OBS! Säckarna på bilden har ramförlängare.
 
... Hur gammal kan den vara? ...
Gammal, men helt klart ett fynd! Orange Alaska av första modellen är nästan lika ovanliga som de där
sorgbandsgrå från några årtionden senare... Här ser du två orangea till, en modifierad till vänster och
en orörd till höger:
PICT8822-72dpi.jpg


och sedan tillsammans med två sorgbandsgrå från 90-talet:
PICT8848-72dpi.jpg


Din är den 5-6 eller så, nutida orange överlevaren som vi sett bildbevis på under alla de här åren...

De flesta orangea Alaska har sex ytterfickor (+ det där lilla kartfodral-lika i locket),
femfickors orange Alaska har vi bara sett en enda överlevarex av, så de är väldigt ovanliga.
Orange 5-fickors Haglöfs Alaska.jpg


Jag menar att de allihop är från mitten till slutet av 70-talet vad gäller tillverkningtidpunkt. Men Såld /
Drifttagen är något helt annat - det kan ha funnits restexemplar kvar hos handlarna länge...

Här ser du hur remmarna såg ut:
PICT8641-72dpi.jpg


Alla orange Alaska levererades på den fyrstegade ramen
och den såldes i grönt, orange och blått dåförtiden, här kan du se en jämnårig blå sexfickors Alaska:
PICT7905-small.jpg


Lycka till med användning långt in i framtiden - ännu vet ingen hur gammal en Alaska kan bli!
Som de säger därborta på andra sidan vattnet: We're on the 45:th - and still counting... :)
/Odd

PS
Några bilder på vad en tidig nylonalaska kan bli med liiite modifieringsarbete och mycket modernare utrustning:
Blå Alaska moddad 01.jpg
 
Senast ändrad:
Tack för svar @Polar300 :)

Gillar verkligen färgen! Kul att den dessutom är lite ovanlig. Är vansinnigt nöjd över packsäcken som är i riktigt bra skick!

Några frågor;

1.Kan jag tvätta remmar, säck och bälte i tvättmaskinen och vilken temperatur rekommenderas?

2.Hur är det tänkt att man ska fästa packpåsen? Med remmar runt nedre och näst nedersta tvärslån?

3.Var får jag tag i ett sådant svart modernt bärsystem om jag har lust att uppgradera den?

4. Går det att få tag i gråvita nylonremmar som satt där original?
 
Grattis till en en unik säck!

1. Skulle inte rekommendera det. Finns risk att eventuellt impregnering på vävens insida lossnar. Jag hade försökt att ta bort de värsta fläckarna med borste och mild tvållösning och sedan skölja väl. Regn tål den ju. Sen är det ju en gammal säck, antagligen med en historia. Så *jag* hade nog lämnat lite patina.
2. Ja, precis som du beskriver.
3. Pass.
4. Kanske finns men färgen ju är inte à la mode, det är väl mörkgrått och/eller svart som gäller idag.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips