2 dagars tur i Mälaren

Vi är tre personer med viss friluftserfarenhet som är sugna på att paddla i Mälaren och övernatta.
Två av oss har paddlat en 3 dagarstur för många år sedan och alla tre har god sjövana, men jag känner ändå att det är ett för stort projekt för oss att bara hyra kanoter och bege oss ut och ta det som det kommer.
Jag undrar därför om jag kan få lite tips om områden i Mälaren som lämpar sig för en tvådagars tur och vad vi bör tänka på.
 
Den vanligaste vindriktningen i vår del av landet är sydväst. Grovplanera en tur längs södra kanten av Mälaren så paddlar ni ganska skyddat. Mälaren är ganska bebyggd så kanske kan ni titta på Båven som ligger några mil söderut. Helt suveräna paddelvatten och mer "vildmarksliknande" natur. Hyr i Skebokvarn eller ta med från något annat ställe.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips