Handtag till fältugn

Hej

Någon som vet eller kan hitta var jag kan köpa ett omegaformat lyfthandtag (smitt) till en fältugn/dutch oven?

Sökt på nätet men är tydligen inte tillräckligt duktig på att söka. Hittar bara ”pinnarna” som set it som ett T m krok. Vill ha en omegaformad. Har sett såna tidigare men då fanns inte behovet.

Tack på förhand!!!
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Som ett omegatecken och ”ändarna” är vridna som en krok åt varsitt håll. Hållit i en vid 2 tillfällen men då fanns inte behovet. En smidesprodukt. Kanske skulle funka med en hästsko och vika ändarna.

Att det skulle vara så svårt att hitta på nätet. 🤔
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!
Det behöver väl inte vara så grovt, borde väl funka med en stålpinne på typ 5-6 mm som man bockar till med hammare och skruvstäd?

Det enda jag hittade jag jag googlade var tillbockade hästskor, men de hade böjen år samma håll (och verkade vara till för hänkeln och inte locket). Om jag tolkar frågan rätt ska den efterfrågade ha böjarna åt olika håll så man liksom låser fast den som en bajonettfattning?
 
Kalbocka av plattjärn borde funka bra, det är inte supersvårt om du har/lånar skruvstäd, rör och en bågfil. Sen kan du linda det med paracord eller läder om du vill ha det mer grepvänligt
 
Tack för engagemanget!!!

Visst finns det fler lösningar som är minst lika bra el bättre.

Nu är det mest retligt och blivit en sport att finna precis vad jag söker. Så omöjligt ska det väl inte vara?

Finessen med ”krokarna” åt motsatt håll är ju att man ”skruvar”/vrider fast handtaget runt bygeln på locket. Får se vad det blir för lösning. Något diy blir det väl.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.